Akcja Telefon. Policjanci karzą kierowców korzystających z telefonów podczas jazdy samochodem

i

Autor: Pixabay Akcja "Telefon". Policjanci karzą kierowców korzystających z telefonów podczas jazdy samochodem

Akcja "Telefon". Policjanci karzą kierowców korzystających z telefonów podczas jazdy samochodem

2019-01-25 11:06

Policjanci ruchu drogowego w całym kraju prowadzą dzisiaj ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „TELEFONY". Mają one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu.

Policjanci w całej Polsce, w tym na drogach woj. podlaskiego, będą surowo karać kierowców rozmawiających przez telefon lub wysyłających SMS-y w czasie jazdy. W piątek trwa akcja "Telefon".

Czytaj także: Kolejny atak zimy w woj. podlaskim. Od rana pada śnieg. Policja: "Sytuacja na drogach staje się poważna"

- Trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku,  wybieranie numeru telefonu lub pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi, wyłącza jedną rękę, a tym samym utrudnia sprawne wykonywanie manewrów pojazdem przez kierującego - informuje policja. - Nawet jeśli trwa to tylko klika sekund, pojazd pokonuje w tym czasie (w zależności od tego z jaką prędkością się porusza) kilkadziesiąt metrów. Również rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdu zaburza percepcję kierującego i ma szereg negatywnych skutków. Rozproszenie uwagi związane z takim zachowaniem wpływa na wydłużenie drogi hamowania pojazdu, obniżenie zdolności płynnego prowadzenia, czy zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu drogowego.

Rocznie policja zatrzymuje około 100 tys. kierowców rozmawiających w czasie jazdy przez telefon. Policjanci przypominający, że  kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas z jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W sytuacji, gdy nie możemy się obejść bez telefonu np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy korzystać z tzw. zestawu głośnomówiącego, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

Czytaj także: Pod kołami radiowozu pękła pokrywa studzienki kanalizacyjnej. Samochód uderzył w ogrodzenie posesji

- Pamiętajmy jednak, że rozmowa przez telefon prowadzona podczas kierowania pojazdem - nawet przy użyciu zestawu głośnomówiącego, może odwrócić uwagę kierującego od tego co dzieje się na drodze. Siadając za kierownicę najlepiej odłóżmy telefon. Z pewnością wpłynie to na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego - wyjaśniają policjanci.