Podlaskie: Akcja policji w punkcie pomocy humanitarnej

i

Autor: Podlaska Policja/KWP Białystok Podlaskie: Akcja policji w punkcie pomocy humanitarnej

Podlaskie: Akcja policji w punkcie pomocy humanitarnej. Rzecznik wyjaśnia

2021-12-16 13:35

"To kolejna próba zastraszania wolontariuszek i wolontariuszy, a także mieszkańców i mieszkanek Podlasia niosących pomoc humanitarną migrantkom i uchodźcom na pograniczu" - informuje Grupa Granica. W nocy ze środy na czwartek miało miejsce przeszukanie punktu pomocy humanitarnej warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej w Gródku. Jak przekazał PAP rzecznik podlaskiej policji, czynności były przeprowadzone w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa - pomocnictwa przy nielegalnym przekroczeniu granicy.

 - Uzbrojeni policjanci wkroczyli na teren prywatny, a wolontariusze są przesłuchiwani. Działania te są kolejną próbą zastraszania osób niosących pomoc humanitarną! - napisała Grupa Granica na Twitterze. Prezes warszawskiego KIK Jakub Kiersnowski powiedział onet.pl, że uzbrojeni policjanci weszli do punktu w środę wieczorem, przeszukania trwały całą noc, policja zabrała dwa komputery i telefon. Na miejscu było dwanaście radiowozów. - Będziemy domagać się zwrotu tego sprzętu, bo jest nam potrzebny do dalszej pracy i niesienia pomocy ludziom będących w zagrożeniu życia i zdrowia - mówi cytowany przez onet.pl Jakub Kiersnowski.

Prezes warszawskiego KIK dodał, że sytuację ocenia negatywnie, wyraził oburzenie z powodu działań policji i dodał, że traktuje te działania jako "być może próbę zniechęcenia" wolontariuszy do działania przy granicy. - Jeżeli policjanci chcieli przesłuchać wolontariuszy w roli świadków, to mogli po prostu przyjść za dnia. Martwimy się o naszych wolontariuszy, bo to na pewno dla nich trudne przeżycie. Wszyscy przyjeżdżamy tutaj pomagać drugiemu człowiekowi. Zostawiamy nasze rodziny i inne obowiązki, a spotyka nas taka sytuacja. Będziemy się domagali od policji dokładnych wyjaśnień - podkreśla w onet.pl Kiersnowski.

- Te czynności, które wczoraj wykonywaliśmy, były związane z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na pomocnictwie przy nielegalnym przekraczaniu granicy. W trakcie przeszukania tego budynku został zabezpieczony sprzęt komputerowy, przesłuchane zostały osoby, natomiast nikt w związku z tymi czynnościami na chwilę obecną nie został zatrzymany - powiedział Krupa. Rzecznik podlaskiej policji nie chciał powiedzieć, czy czynności były wykonane w ramach konkretnego śledztwa. Dodał, że sprawa jest na wstępnym etapie. - Dobro wykonywanych czynności i potrzeba zgromadzenia materiału dowodowego kieruje tym, że to są jedyne informacje, jakie mogę przekazać - powiedział Krupa.

W przekazanej jeszcze potem mediom informacji Krupa zaznaczył, że czynności były przeprowadzone na podstawie i "zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego".

Szturm migrantów na przejście w Kuźnicy
Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?