Granica polsko-białoruska. Kryzys migracyjny

i

Autor: KWP Białystok

Podlaskie: Ataki na granicy z Białorusią. Niszczą zasieki, rzucają kamieniami

2022-02-13 10:16

Niespokojniej na granicy z Białorusią w województwie podlaskim. W sobotę doszło do kolejnych ataków. Jak informuje straż graniczna, migranci niszczą zasieki, rzucają kamieniami. W sobotę doszło do dwóch prób sforsowania i siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 10 cudzoziemców. Straż Graniczna przedstawiła nowy raport.

W sobotę (12.02) doszło do dwóch prób forsowania granicy polsko-białoruskiej. W rejonie Mielnika i Szudziałowa grupy cudzoziemców rzucały kamieniami w stronę polskich patroli. Nikt nie ucierpiał – informuje rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, w sobotę zatrzymano 10 cudzoziemców po nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski.

W sobotę nad ranem na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku doszło do siłowej próby przekroczenia granicy. Jak wyjaśniła Michalska, czterech obywateli Indii i pięciu obywateli Afganistanu rozcięło concertinę i zaatakowało kamieniami polskie patrole. Z kolei jedną osobę zatrzymano też wczoraj w rejonie Białowieży. Był to obywatel Syrii.

Zobacz też: Wojna na Ukrainie. Polskę zaleje fala uchodźców? Rząd szuka im miejsca

Późnym popołudniem na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Michałowie zaobserwowano, jak jedna osoba – prawdopodobnie żołnierz białoruski – podszedł pod linię granicy i próbował uszkodzić concertinę. W pobliżu znajdowało się sześć osób o ciemnej karnacji, które przemieszczały się wzdłuż linii granicy. Na widok naszych patroli się oddaliły – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej.

Ruszyła budowa ogrodzenia przy polsko-białoruskiej granicy

Około godz. 16.00 w rejonie Szudziałowa grupa pięciu cudzoziemców rzucała kamieniami w stronę polskich patroli. Nikt nie doznał obrażeń. – Po przyjeździe naszych dodatkowych patroli, te osoby oddaliły się w głąb Białorusi – dodała por. Michalska. W sobotę stwierdzono też uszkodzenie concertiny na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze.

W niedzielę na razie nie było żadnych przekroczeń czy incydentów na granicy – informuje rzeczniczka Straży Granicznej, por. Anna Michalska, cytowana przez PAP.

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali 1192 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.

Sonda
Jesteś za budową stałej zapory na granicy polsko-białoruskiej?