Wybory 2023. Sasin, Hołownia, Truskolaski, Bosak, Krutul. Pojedynek jedynek do Sejmu w Podlaskiem.

i

Autor: PAP/Marcin Gadomski/Artur Reszko/Twitter/Krzysztof Truskolaski/Krzysztof Bosak Podlaskie "jedynki" w wborach do Sejmu: Paweł Krutul, Krzysztof Truskolaski, Szymon Hołownia, Jacek Sasin i Krzysztof Bosak

Wybory 2023

Wybory 2023. Sasin, Hołownia, Truskolaski, Bosak, Krutul. Pojedynek "jedynek" do Sejmu w Podlaskiem

2023-09-13 14:37

Kto powalczy w zbliżających się wyborach do Sejmu w woj. podlaskim? Jacek Sasin, Szymon Hołownia, Krzysztof Truskolaski, Krzysztof Bosak i Paweł Krutul. Przedstawiamy liderów głównych list wyborczych w Podlaskiem. Ciekawie zapowiada się także pojedynek kandydatów ze środowiska prawosławnego.

Do podziału w regionie Podlasia (okręgu nr 24) jest czternaście mandatów do Sejmu. W 2019 roku osiem zdobyło PiS, trzy Koalicja Obywatelska i po jednym PSL, KW SLD i Konfederacja.

"Debiutanci" na listach PiS i Trzeciej Drogi. Sasin i Hołownia powalczą na Podlasiu

Lider ówczesnej listy PiS, obecny wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski tym razem startuje z 6. miejsca. "Jedynką" PiS-u jest Jacek Sasin, miejsce za nim zajmie Jacek Bogucki. Jacek Sasin sprawuje stanowisko ministra aktywów państwowych. To debiutant w wyborach w Podlaskiem (w 2019 roku walczył o mandat poselski z listy PiS na Lubelszczyźnie).

Natomiast zupełnym debiutantem w wyborach parlamentarnych jest pierwszy na liście Trzeciej Drogi Szymon Hołownia. Lider Polski 2050 zdecydował się na start z rodzinnego Białegostoku. "Dwójką" na tej liście (koalicyjnej Polski 2050 i PSL) jest poseł PSL Stefan Krajewski.

CZYTAJ TAKŻE:  Tego jeszcze nie było. Incydent na granicy z Białorusią. Mieli mundury i kominiarki

Truskolaski, Bosak i Krutul. "Jedynkami" KO, Konfederacji i Lewicy obecni posłowie

Listę Koalicji Obywatelskiej otwierał w 2019 roku Robert Tyszkiewicz. Tym razem startuje z trzeciego miejsca, a "jedynką" jest Krzysztof Truskolaski. Obaj są posłami kończącej się kadencji. Truskolaski to obecny szef Platformy Obywatelskiej w Podlaskiem i syn prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Liderem listy Konfederacji jest poseł Krzysztof Bosak, zarazem szef koła Konfederacji i były prezes Młodzieży Wszechpolskiej. W 2019 roku mandat poselski zdobył w tym województwie ówczesny lider listy Robert Winnicki. Tym razem Winnicki nie wystartuje w wyborach, a Bosak podkreślił, że to jemu "przypadł zaszczyt" zastąpienia Winnickiego na stanowisku prezesa Ruchu Narodowego, a także startu w najbliższych wyborach jako lider podlaskiej listy.

Niespodzianki nie ma na liście Nowej Lewicy, bo otwiera ją również obecny poseł Paweł Krutul. Białostoczanin jest także liderem podlaskiej Lewicy. W Sejmie działa również jako przewodniczący Komisji Obrony Narodowej oraz członek Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

CZYTAJ TAKŻE:  To już koniec memów z "panem Areczkiem"? Samorządowiec zapowiada odważne kroki

Pojedynek kandydatów ze środowiska prawosławnego w Podlaskiem

Ciekawie zapowiada się pojedynek o głosy środowiska prawosławnego i mniejszości białoruskiej w Polsce. Podlaskie to region, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych i mniejszości białoruskiej w kraju.

W obecnej kadencji przedstawicielem tej społeczności w Sejmie jest podlaski poseł KO Eugeniusz Czykwin. Doświadczony parlamentarzysta walczy o kolejną kadencję (7. miejsce na liście), ale już na liście Koalicji ma konkurencję, bo o mandat walczy również np. zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk (miejsce 10.), także odwołujący się do środowiska prawosławnego.

Przynależność do środowiska zgłasza również Aleksander Wasyluk, startujący z 5. miejsca na liście Trzeciej Drogi - działacz społeczny, współzałożyciel portalu Cerkiew.pl i międzynarodowego projektu fotograficznego OrthPhoto, wspierany przez Forum Mniejszości Podlasia. Kandydatkę, która ma znaleźć poparcie w tym samym środowisku, ma też Prawo i Sprawiedliwość. Z 6. miejsca listy PiS startuje bowiem Lucja Nimierowicz, od lat związana ze oświatą, odpowiedzialna za działalność niepublicznego przedszkola im. św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.