Rocznica śmierci Simony Kossak

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz / Super Express Znana biolog spoczęła na cmentarzu we wsi Poryte na Podlasiu

14. rocznica śmierci "Czarownicy". Tak wygląda grób Simony Kossak, znanej i lubianej przyrodniczki [WIEDEO, ZDJĘCIA]

2021-03-28 5:27

Profesor nauk leśnych, biolog, naukowiec, popularyzatorka wiedzy o przyrodzie i działaczka na rzecz jej ochrony. Porzuciła wygodne życie w rodzinnej posiadłości Kossakówka w Krakowie, wybierając skromną leśniczówkę „Dziedzinka” w Puszczy Białowieskiej. Radiosłuchacze pokochali ją za gawędy „Dlaczego w trawie piszczy?”, emitowane codziennie przez 6 lat na antenie Polskiego Radia Białystok. W marcu tego roku minęła 14. rocznica śmierci Simony Kossak (+64 l.).

To miał być czwarty Kossak. To miał być syn Jerzego, wnuk Wojciecha i prawnuk Juliusza, który miał odziedziczyć po nich talent, pędzle i paletę z farbami. […] 30 maja 1943 roku okazało się, że nie będzie czwartego Kossaka. W Jerzówce, willi Jerzego, stojącej na terenie Kossakówki, pojawiła się trzecia Kossakówna – rozpoczyna opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak autorka jej biografii, pisarka i reportażystka Anna Kamińska („Simona”, Wydawnictwo Literackie, 2015).

Polecany artykuł: Pięć najpiękniejszych miast w woj. podlaskim. Nie wierzysz? Zobacz te piękne zdjęcia!

14. rocznica śmierci Simony Kossak. Grób znanej biolog na cmentarzu we wsi Poryte na Podlasiu

Córka, wnuczka i prawnuczka wielkich malarzy, bratanica pisarki Magdaleny Samozwaniec oraz poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, wybrała własną niezależną drogę. Jako młoda dziewczyna bezskutecznie próbowała dostać się do krakowskiej szkoły teatralnej oraz na filologię polską, ostatecznie jednak rozpoczęła studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1980 r. otrzymała stopień naukowy doktora nauk leśnych, 11 lat później doktora habilitowanego, zaś w 2000 r. – profesora. Z Białowieżą związała się już w 1971 roku, pracowała w Zakładzie Badania Ssaków PAN oraz kierowała Instytutem Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych. Przeczytaj również: "Rolnicy. Podlasie", odc. 3: POŚCIG w Plutyczach! Gienek i Andrzej będą mieli PROBLEM!

W starej leśniczówce „Dziedzinka” w Puszczy Białowieskiej spędziła ponad 30 lat. Nazywano ją „czarownicą”, „bo gadała ze zwierzętami, miała kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów, mieszkała z oswojonym dzikiem, przyjaźniła się z sarnami” (cyt. za: A. Kamińska, „Simona”). Prywatnie związana była z przyrodnikiem, fotografem i pisarzem Lechem Wilczkiem (zmarł w 2018 r. w wieku 88 lat). W 2000 r. została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi. Od kwietnia 2001 r. była autorką codziennych gawęd przyrodniczych „Dlaczego w trawie piszczy?”, znanych i uwielbianych przez słuchaczy nie tylko Radia Białystok, gdzie były emitowane przez 6 lat.

Simona Kossak w wyniku choroby nowotworowej zmarła 15 marca 2007 r. w szpitalu w Białymstoku. Została pochowana na cmentarzu parafialnym we wsi Poryte niedaleko Kolna (woj. podlaskie).