Leszek Sławoj Głódź

i

Autor: Andrzej Lange Leszek Sławoj Głódź

Abp Sławoj Głódź nie jest już honorowym obywatelem Białegostoku

2021-04-28 14:15

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź stracił honorowe obywatelstwo miasta Białystok - zdecydowali o tym radni Białegostoku. Jest to konsekwencja decyzji dyscyplinarnych Stolicy Apostolskiej wobec duchownego. Abp Głódź miał ten tytuł od 1995 roku. Jak podaje PAP, to drugi hierarcha Kościoła katolickiego, który stracił honorowe obywatelstwo Białegostoku. W listopadzie podobny los spotkał zmarłego kard. Henryka Gulbinowicza.

Za uchwałą o odebraniu tytułu arcybiskupowi Głódziowi, której projekt przygotował klub radnych Koalicji Obywatelskiej, zagłosowało 21 radnych różnych opcji, 7 radnych PiS wstrzymało się od głosu. W uzasadnieniu uchwały podkreślono, że honorowe obywatelstwo miasta jest "najwyższym wyróżnieniem" przyznawanym przez władze samorządowe. - W tym swoistym białostockim panteonie nie może być miejsca dla ludzi, których czyny rażąco naruszyły powszechnie wyznawane przez nas wartości. W związku z tym nie sposób zlekceważyć działań podjętych przez Stolicę Apostolską wobec arcybiskupa seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia - podkreślili radni, odwołując się do decyzji dyscyplinarnych, upublicznionych w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z 29 marca tego roku. Komunikat został załączony do projektu uchwały.

Watykan podjął wówczas decyzje wobec abpa Głódzia oraz bpa Edwarda Janiaka, w związku z dochodzeniami w sprawie nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem archidiecezją (w przypadku biskupa Janiaka - diecezją).

Czytaj też: Białystok. 50 groszy za metr kwadratowy. Radni utrzymali obniżone stawki za ogródki kawiarniane

Stolica Apostolska wydała w stosunku do arcybiskupa seniora Głódzia nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub w spotkaniach świeckich w archidiecezji i nakaz wpłaty z osobistych funduszy na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Jak podaje PAP w dyskusji nad projektem uchwały, arcybiskupa Głódzia próbował bronić białostocki radny PiS Zbigniew Klimaszewski, który ostatecznie znalazł się w grupie osób wstrzymujących się od głosu. "Oprócz jego nieprawych czynów, których ma aż nadto, oprócz grzechów, których też ma spory bagaż, czy tuszowania nadużyć seksualnych u podległych mu księży, widzę też u niego i dobre postępowanie, dobre uczynki. Bo w swojej, tak długiej, duszpasterskiej pracy, był przecież jednym z najbardziej aktywnych biskupów" - zaznaczył radny. "Śmiem twierdzić, że zachowujemy się jak skrajna lewica walcząca z Kościołem" - dodał Klimaszewski. Argumentował, że Stolica Apostolska nie pozbawiła Sławoja Leszka Głódzia tytułu arcybiskupa ani wcześniejszych wyróżnień, nadal ma on stopień generalski.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski dziękował radnym za inicjatywę. "Rada miasta nie ma uprawnień pana Boga, to on na sądzie ostatecznym zmierzy złe i dobre uczynki osoby, o której mówimy. Natomiast my musimy podchodzić do spraw po ludzku, tzn. honorowym obywatelem miasta może być osoba nieskazitelna. Ona mogła zrobić sto, tysiąc, milion rzeczy dobrych, ale jeśli zrobiła dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści rzeczy złych, to niestety na ten tytuł nie zasługuje" - podkreślił prezydent.

Czytaj też: Cała prawda o Gienku z Plutycz. Kim jest gwiazda serialu "Rolnicy. Podlasie"? [ZDJĘCIA]

Sławoj Leszek Głódź był czwartym w kolejności honorowym obywatelem Białegostoku, wyróżniony został w ten sposób w październiku 1995 roku jako ówczesny katolicki biskup polowy WP. Tytuły przed nim otrzymali jedynie Józef Piłsudski, Lech Wałęsa i - pochodzący z Białegostoku - ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Papież Franciszek nie miał litości. Okrutna kara! Abp. Głódź zesłany do pałacu. Komentarz Adama Federa [WIDEO]
Sonda
Czy abp Sławoj Głódź powinien stracić honorowe obywatelstwo Białegostoku?