Usuwanie wraków przez straż miejską czy policję jest zgodne z przepisami, według których pojazd nieposiadający tablic rejestracyjnych lub taki, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany może zostać usunięty z drogi publicznej.
Tylko w ubiegłym roku straż miejska usunęła 17 pojazdów, zaś do 10 listopada 2017 roku odholowanych zostało 12 aut. Niestety, w większości przypadków auta porzucane są poza drogą publiczną. W takim przypadku zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, ani policja, ani straż miejska nie jest uprawniona do wydania dyspozycji usunięcia pojazdu.
- Jednak w takiej sytuacji straż miejska mimo wszystko może prowadzić postępowanie z ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z użytku, która stanowi, że jeżeli właściciel auta wycofanego z eksploatacji nie przekazał pojazdu do recyklingu podlega karze grzywny. Przewidziany jest za to mandat karny w wysokości do 500 zł lub skierowanie sprawy do sądu - informuje białostocka straż miejska.
Warto pamiętać, że wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu, bądź ukaranie za nieprzekazanie pojazdu do recyklingu poprzedza szereg czynności, między innymi: nawiązanie kontaktu z właścicielem i zobowiązanie do usunięcia pojazdu we własnym zakresie lub doprowadzenie go do stanu używalności.