Białystok. Zgłoszenie na 112: O której jest msza święta w kościele? [AUDIO]

i

Autor: Pixabay Białystok. Zgłoszenie na "112": O której jest msza święta w kościele? [AUDIO]

Białystok. Zgłoszenie na "112": O której jest msza święta w kościele? [AUDIO]

2020-02-11 12:58

Takie zgłoszenie odebrał operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku. Kobieta, która zadzwoniła, nie potrafiła zrozumieć, że numer "112" nie służy do podawania tego typu informacji. Rocznie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku przyjmuje około 600 tysięcy zgłoszeń.

Ponad połowa z nich to zgłoszenia fałszywe.

- 112 to nie jest numer informacyjny, to ratunek, gdy potrzebujemy pomocy lub jesteśmy świadkami sytuacji, w której czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone – przypomina wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Operatory codziennie otrzymują pytania o adresy miejsc, lokalizacje instytucji w Białymstoku, ludzie zamawiają pizze, taksówki. Niedawno do CPR w Białymstoku zadzwoniła kobieta, która chciała się dowiedzieć, o której rozpoczyna się msza święta w danym kościele.

Czytaj także: "Rolnicy. Podlasie". Fani ROZPIJAJĄ bohatera programu? Córka Gienka: Jego organizm nie wytrzyma

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w ramach Międzynarodowego Dnia Numeru Alarmowego 112 był reporter Radia Eska Paweł Jakubowski.

Białystok. Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Mówi operatorka numeru 112 Jolanta Sanik- Kosakowska:

Przeciętny operator białostockiego CPR odbiera dziennie około 160 zgłoszeń. "Najtrudniejsze są te dotyczące prób samobójczych" - mówi Krzysztof Hryniewicki, kierownik CPR w Białymstoku.

Białystok. Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112. Mówi Krzysztof Hryniewicki kierownik CPR w Białymstoku:

W swoim podstawowym założeniu obsługa zgłoszenia alarmowego polega na przyjęciu informacji przez CPR oraz przekazaniu jej właściwym służbom: policji, strażakom, pogotowiu ratunkowemu czy np. straży miejskiej, GOPR, TOPR, pogotowiu energetycznemu itd. Straż Miejska, GOPR, TOPR, pogotowia energetyczne, gazowe wodociągowe itd.

Czytaj także: Dramat! Małżeństwo z Białegostoku straciło OSZCZĘDNOŚCI całego życia. Ogromne pieniądze!

W białostockim CPR pracuje ponad 40 operatorów. Wszyscy posługują się przynajmniej jednym językiem obcym.

Teraz z numeru 112 można korzystać nie tylko dzwoniąc. MSWiA uruchomiło aplikację mobilną Alarm112 dla osób, które w danej sytuacji nie mogą wykonać połączenia głosowego - w szczególności osób głuchych i niedosłyszących.