Białystok. Dworzec PKP już niedługo może zostać udostępniony pasażerom! Znamy szczegóły [ZDJĘCIA]

2020-05-22 12:40

Dworzec kolejowy w Białymstoku od ponad roku przechodzi gruntowną renowację. Jak zdradził nam rzecznik prasowy PKP S.A., zakończenie wszystkich prac związanych z renowacją zabytkowego budynku dworca planowane jest na październik, ale już w te wakacje imponujący gmach może zostać udostępniony pasażerom. Cała inwestycja kosztowała ponad 36 mln zł.

W Białymstoku trwa przebudowa zabytkowego dworca w Białymstoku. Białostoczanie oraz turyści muszą korzystać z dworca tymczasowego, zlokalizowanego w specjalnych kontenerach. Jak przekazał nam Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP S.A., wykonano 85 procent wszystkich prac.

- Wszystkie najważniejsze prace zostały już zrealizowane - wyjaśnia rzecznik prasowy. - Do wykonania pozostało przeprowadzenie prac wykończeniowych oraz wykonanie systemów teletechnicznych. Zakończenie całej inwestycji planowane jest październiku, ale jeśli prace będą przebiegały zgodnie z planem i wykonawca nie napotka na dodatkowe trudności, to planujemy, że pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z dworca w miesiącach wakacyjnych.

Czytaj też: Białystok: Kobieta stała na peronie z czarnymi torbami. Przyjechała policja [ZDJĘCIA]

Wartość całej przebudowy Dworca Głównego w Białymstoku to ponad 36 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana przez UE w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Przebudową zajmuje się firma Budimex.

W ramach inwestycji ma być przywrócony pierwotny wystrój wnętrza, z uwzględnieniem takich elementów jak zdobienia ścian i sufitów, żeliwne słupy oraz ozdobne posadzki. Wyburzone zostały także antresola wykonana w budynku podczas jego poprzedniej modernizacji oraz przybudówka z lat 80. XX wieku.

- Przywrócenie historycznego wyglądu udało się jednak pogodzić z pełnym przystosowaniem budynku do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, w tym podróżnych z niepełnosprawnościami - opisuje Michał Stilger. - Inwestycją jest także objęte najbliższe otoczenie dworca. Przestrzeń wokół niego zostanie poddana estetyzacji, m.in. poprzez wykonanie nasadzeń ozdobnych drzew i krzewów oraz budowie nowych parkingów i miejsc postojowych.

Obiekt został oddany do użytku w 1862 r. i stanowi przykład architektury neobarokowej. W czasie I i II wojny światowej został uszkodzony. Zabytkowy budynek dawnej kolei Petersbursko – Warszawskiej wpisany jest od 1960 r. do rejestru zabytków.

- Wszystkie prace, które są tu prowadzone są z nami na bieżąco konsultowane, odbywaliśmy liczne konsultacje konserwatorskie - mówiła we wrześniu 2019 roku Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Były uzgadniane wszelkie detale architektoniczne. Nawiązujemy tutaj w sposób prosty do obiektu z wieku XIX, jeżeli nie mamy potwierdzenia w kwerendzie archiwalnej to patrzymy na analogię tego rodzaju obiektów, które występowały w Polsce lub za granicą.

Na koniec przypominamy: zakończenie przebudowy dworca PKP w Białymstoku planowane jest na październik 2020, ale możliwe, że pierwsi pasażerowie będą mogli skorzystać z dworca już w miesiącach wakacyjnych. Nowy dworzec to nie koniec kolejowej rewolucji w Białymstoku. Znikną przestarzałe kładki dla pieszych znajdujące się nad torami (SCHODY STRACHU), zamiast nich powstanie przejście podziemne. Z kolei na Zielonych Wzgórzach będzie nowy przystanek PKP. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Sonda
Czy podoba Ci się odnowiony budynek dworca PKP w Białymstoku?
O włos od tragedii na dworcu Centralnym w Warszawie