Dzielnicowi w Białymstoku. Możesz do nich zwrócić się o pomoc

i

Autor: KMP Białystok Dzielnicowi w Białymstoku. Możesz do nich zwrócić się o pomoc

Dzielnicowi w Białymstoku. Możesz do nich zwrócić się o pomoc [ZDJĘCIA]

2021-03-18 8:55

Dzielnicowi to policjanci "pierwszego kontaktu", do których można zwrócić się o pomoc lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. Utrzymują bezpośredni kontakt z mieszkańcami swoich rejonów. Dzielnicowi ustalają przyczyny problemów i pomagają w poszukiwaniu skutecznych sposobów ich rozwiązania. Trzeba jednak pamiętać, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997. Zdjęcia policjantów oraz dane kontaktowe pochodzą ze strony Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku i są aktualne na dzień: 13.03.2021.

Dzielnicowi niczym nie wyróżniają się od innych policjantów. Mają takie same mundury, wyposażenie i uzbrojenie. Posiadają wszystkie kompetencje przysługującemu każdemu policjantowi. - Jednak z racji wykonywanych zadań dzielnicowi są policjantami posiadającymi odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe - czytamy na oficjalnej stronie polskiej policji. - Aby zostać dzielnicowym policjant musi posiadać minimum 3 lata stażu służby. Dzielnicowi przechodzą specjalistyczne kursy, które poszerzają ich umiejętności m.in. w zakresie komunikacji społecznej i interpersonalnej, profilaktyki społecznej, rozwiązywania sporów czy też problematyki uzależnień. Do zadań dzielnicowych należy m.in.:

  • prowadzenie rozpoznania przydzielonego mu rejonu pod względem osobowym, terenowym, zjawisk i zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego;
  • realizowanie zadań z zakresu profilaktyki społecznej;
  • realizowanie zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
  • rozwiązywanie konfliktów sąsiedzkich w zakresie pozostającym we właściwości Policji;
  • dokonywanie wywiadów i ustaleń na rzecz podmiotów uprawnionych;
  • realizowanie zadań z zakresu ścigania sprawców przestępstw i wykroczeń;
  • kontrolowanie przestrzegania prawa powszechnie obowiązującego oraz przepisów prawa miejscowego.