Jak przygotować się do rekrutacji?

i

Autor: Materiały prasowe pracuj.pl Jak przygotować się do rekrutacji?

Jak przygotować się do rekrutacji?

2019-02-11 18:13

Wertujemy oferty pracy, aplikujemy na interesujące nas stanowiska i odbieramy wyczekiwany telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną - zanim zaczniemy wiwatować, ciesząc się z tego, że rekruter wytypował właśnie nas, powinniśmy solidnie przygotować się do rozmowy. Choć wielu rzecz nie jesteśmy w stanie przewidzieć, to podstawowe pytania, które padają w trakcie takich rekrutacji, nie zmieniają się od dekad.

O co powinniśmy pytać, potwierdzając spotkanie rekrutacyjne?

Już podczas pierwszego kontaktu z osobą rekrutującą musimy pamiętać o podstawowych zasadach:

  • jeśli nie jesteśmy pewni, której konkretnie oferty pracy dotyczy rozmowa, zapytajmy o to rozmówcę wprost (zwykle wysyłamy aplikacje do wielu firm w podobnym odcinku czasu i trudno zapanować nad wszystkimi zgłoszeniami);
  • nie wahajmy się dopytywać o wszystko to, co będzie dla nas niejasne (warto poprosić o ponowne przedstawienie nazwiska rozmówcy, by je sobie zapisać);
  • podczas pierwszej rozmowy warto zapytać o schemat postępowania kwalifikacyjnego: z ilu etapów składa się rekrutacja, czy są to tylko rozmowy, czy też pisemne testy, jaki zakres kompetencji będzie poruszany.

Jak przygotować się do rekrutacji?

i

Autor: Materiały prasowe pracuj.pl Jak przygotować się do rekrutacji?

Zanim rozpoczniesz rozmowę kwalifikacyjną

Podstawową zasadą, od której powinniśmy zacząć, jest poświęcenie czasu na zapoznanie się z analogicznymi ofertami do tej, na którą rozpoczęliśmy aplikację. Najłatwiej sprawdzić to po słowach kluczowych na portalu pracuj.pl - prześledzimy tam wachlarz wymagań, oferowane zwykle profity, przykładowe wynagrodzenia. Zanim wyruszymy na rozmowę o pracę, powinniśmy jeszcze rozważyć kilka uniwersalnych kwestii:

  • jaka praca daje nam satysfakcję i co nas motywuje do dobrych wyników?
  • jakie są nasze silne i słabe strony?
  • dlaczego postanowiłeś zmienić dotychczasową pracę?
  • jak widzisz swój rozwój zawodowy w strukturach firmy?
  • jakie trudne zadanie udało Ci się sfinalizować w dotychczasowej karierze?
  • określ swoje wymagania finansowe, zwłaszcza kwotę minimalną, od której możesz startować.

O czym warto pamiętać przed rozmową kwalifikacyjną?

Kluczem do wymarzonej pracy nie jest jedynie dobre przygotowanie merytoryczne i odpowiednie cechy psychologiczne, które są wymagane przez firmę. Duża część naszego ewentualnego sukcesu bądź porażki zależy od trudnych do uchwycenia przesłanek pozawerbalnych, takich jak mowa ciała, sposób mówienia, ubiór, mimika. Wielu psychologów twierdzi, że słowa o ważnym pierwszym wrażeniu nie są mitem: podobno większość ludzi podświadomie ocenia nowopoznaną osobę w czasie pierwszych 5 sekund kontaktu. Niestety, jeśli wywarte przez nas wrażenie będzie niekorzystne, trudno będzie nam je zmienić. W związku z tym powinniśmy zadbać o właściwe przygotowanie się do rozmowy: dostosować ubiór, być wypoczętym, nie okazywać zdenerwowania i często patrzeć rozmówcy prosto w oczy.

Artykuł sponsorowany