Koronawirus w Polsce: Gdzie jest koronawirus? Liczba zachorowań na COVID-19 [MAPA]

i

Autor: Google Maps Koronawirus w Polsce: Gdzie jest koronawirus? Liczba zachorowań na COVID-19 [MAPA]

Koronawirus. Ile osób w Polsce zachorowało na COVID-19? [MAPA]

2020-03-24 8:11

Koronawirus w Polsce. W naszym kraju wykryto ponad 1000 przypadków zakażenia koronawirusem. 15 osób nie żyje. Każdego dnia pojawiają się informacje o nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Osoby chorujące na COVID-19 przebywają w szpitalach w całym kraju. Gdzie jest koronawirus? Gdzie pojawiły się nowe przypadki zachorowań? Zobacz aktualną mapę!

Gdzie jest koronawirus? Gdzie są nowe przypadki zakażeń koronawirusem? Sprawdź naszą aktualną mapę online: Koronawirus w Polsce. W naszym kraju do tej pory stwierdzono ponad 1000 zakażeń koronawirusem. Nie żyje 15 osób. W związku z epidemią koronawirusa w całym kraju panuje wyjątkowa sytuacja. Ministerstwo Zdrowia apeluje, żeby bez powodu nie wychodzić z domu i najbliższe dni/tygodnie potraktować jako kwarantannę. W ten sposób ograniczymy ewentualne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Europie siedliskiem tego śmiertelnie groźnego wirusa są Włochy. Zmarło tam ponad 7 tys. osób.

W Polsce do informowaniu o nowych przypadkach zakażeń są zobowiązani wojewodowie. Aktualne informacje o koronawirusie znajdziesz na naszej mapie.

Czytaj też: TU KUPISZ "Super Express" w trakcie kwarantanny!

Koronawirus w Polsce: Gdzie jest koronawirus? Liczba zachorowań na COVID-19 [MAPA]

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki.

Czytaj też: Masz grypę czy koronawirusa? Zobacz, jakie są podobieństwa i różnice

Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Ministerstwo Zdrowia informuje, że "najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe."

800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Sprawdź: Koronawirus w Egipcie. Czy urlop w uwielbianym przez Polaków miejscu jest bezpieczny?

We wszystkich miastach w Polsce zamknięte są żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie. Nie działają kina, muzea, teatry i inne obiekty kultury. Zamknięte są także restauracje i lokale gastronomiczne. Odwołano imprezy masowe. W galeriach handlowych działają tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. Wszystko ma na celu zmniejszenie ryzyka ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa.

Sonda
Czy obawiasz się koronawirusa?

Od niedzieli 15 marca zamknięte są granice naszego kraju dla cudzoziemców. Wszyscy Polacy znajdujący się teraz poza granicami – mogą wracać do Polski. Będą także poddani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.

– Jeżeli pacjent jest objęty kwarantanną domową, to musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko - przypomina Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski. - Przypomnę, że złamanie kwarantanny może podlegać karze wynikającej z Kodeksu karnego lub nakładanej przez służby sanitarne. Apeluję o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Kolejki na granicach. Ile trzeba czekać na granicy?

Za nieprzestrzeganie kwarantanny może grozić grzywna (do 5 tys. złotych), a nawet kara do roku więzienia. "Rzeczpospolita" podaje, że kara może być znacznie surowsza: "jeśli prokurator oceni, że ktoś łamiąc rygory naraził swoim zachowaniem zdrowie lub życie innych. Za to grozi nawet do 8 lat pozbawienia wolności."

Inspektor sanitarny o kwarantannie