Na listę miały trafić placówki, które przynajmniej od dwóch lat mają podpisaną umowę z NFZ, mają czynną izbę przyjęć lub Szpitalny Oddział Ratunkowy z ostrym dyżurem. Sieć szpitali wejdzie w życie 1 października 2017 r. i działać będzie do 30 czerwca 2021 roku. Najważniejszym zadaniem sieci jest zapewnienie lepszej dostępności do poradni przyszpitalnych, a przede wszystkim zapewnienie korzystniejszych warunków działania szpitali.
Koordynacja procesu leczenia szpitalnego pacjenta ma ulec znacznej poprawie, a sama opieka ma być kompleksowa i lepiej zorganizowana. Szpital ma zapewnić pacjentowi nie tylko opiekę, ale również dostęp do specjalistycznych poradni i rehabilitacji. Z kolei przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej mają być ulokowane przy SOR-ach.
Szpitale podzielone zostały na poziomy systemu zabezpieczenia świadczeń. I stopień otrzymują szpitale powiatowe, II stopień dawne szpitale wojewódzkie, a III stopnień wieloprofilowe szpitale specjalistyczne. Ten ostatni otrzymał tylko Szpital Wojewódzki w Łomży. II stopień otrzymały: Szpital Wojewódzki w Suwałkach oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku. I stopień z kolei placówki takie, jak: Poliklinika Ginekologiczno – Położnicza Arciszewscy, Szpital Miejski w Białymstoku oraz szpitale powiatowe.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku oraz Szpital MSWiA otrzymały status szpitali ogólnopolski, zaś Białostockie Centrum Onkologii placówki onkologicznej. Szpitale finansowane będą z ryczałtu wyliczanego na podstawie sprawozdania z poprzedniego okresu świadczeń. Wysokość świadczeń ma być bliska wysokości kontraktów szpitala z NFZ przed utworzeniem sieci szpitali. Co ważne, choć sam szpital został włączony do sieci szpitali, nie oznacza to, że wszystkie jego oddziały również zostały objęte współpracą z NFZ.