Popularne imiona

Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w Polsce. Zaskakujący trend u rodziców. Te imiona zaczynają rządzić

2025-03-11 15:18

Wybór imienia dla dziecka to spore wyzwanie dla przyszłych rodziców. Przy wyborze dorośli kierują się najróżniejszymi motywacjami, skojarzeniami czy przesądami. Pomocne mogą być przeróżne zestawienia i rankingi. Na portalu dane.gov.pl zostały opublikowane najnowsze informacje na temat imion nadawanych dzieciom w 2024 roku. Jeżeli ktoś zastanawia się, jakie imię wybrać, warto zerknąć na te zestawienie.

Wybór imienia dla dziecka to ważna decyzja, która często wiąże się z emocjami, tradycjami i przyszłością. Przyszli rodzice wybierając imię zastanawiają się nad przyszłością dziecka, sprawdzają jego znaczenie i pochodzenie, radzą się swojej rodziny czy... patrzą na aktualne trendy i unikalność. I tak w 2024 roku najpopularniejsze imiona to Nikodem oraz Maja.

Czytaj też: ZUS daje dodatkowe pieniądze. Zyskają emeryci. Jest tylko jeden warunek!

Okazuje się, że rodzice chętnie wybierają dla swoich dzieci tradycyjne imiona, takie jak Antoni, Aleksander czy Zofia i Laura. Niektórzy sięgają aż do tradycji staropolskiej. Na Mazowszu urodziły się dwie Dobrosławy, na Pomorzu pojawili się chłopcy o imieniu Radomir, a w Wielkopolsce i Małopolsce kilku dziewczynkom nadano imię Dobrochna. Imię Dobrosława pochodzi z języka starosłowiańskiego. Można je więc interpretować jako "ta, która przynosi dobrą sławę" lub "ta, która jest znana z dobrych uczynków". Imię Dobrosława kojarzy się z pozytywnymi cechami, takimi jak życzliwość, mądrość i szlachetność.

Najpopularniejsze imiona według województw znajdziecie w poniższej galerii:

Oryginalne imiona dzieci polskich gwiazd. "Zaszalał" nie tylko Michał Wiśniewski

Jak imię wpływa na przyszłe życie i samopoczucie dziecka?

Imię ma większy wpływ na życie i samopoczucie dziecka, niż mogłoby się wydawać. Oto kilka kluczowych aspektów:

1. Wpływ na samoocenę i tożsamość

  • Imię to jeden z pierwszych elementów, który buduje tożsamość dziecka. Może wpływać na poczucie własnej wartości i pewność siebie.
  • Dzieci z łatwo rozpoznawalnymi, pozytywnie kojarzonymi imionami mogą czuć się bardziej komfortowo w społeczeństwie.

2. Percepcja społeczna i stereotypy

  • Badania pokazują, że niektóre imiona są kojarzone z określonymi cechami osobowości (np. imiona klasyczne mogą być odbierane jako „poważniejsze”, a bardziej unikalne jako „oryginalne”).
  • Imię może wpływać na sposób, w jaki dziecko jest traktowane przez rówieśników i nauczycieli, co może kształtować jego charakter.

3. Wpływ na przyszłość zawodową

  • Niektóre badania sugerują, że imiona mogą wpływać na szanse na zatrudnienie – np. bardziej „zachodnio brzmiące” imiona mogą zwiększać szanse w międzynarodowych firmach.
  • Trudne do wymówienia imiona mogą prowadzić do częstszych pomyłek, co może być frustrujące i powodować niepotrzebny stres.

4. Unikalność vs. popularność

  • Bardzo popularne imiona (np. Jakub, Zuzanna) mogą sprawić, że dziecko czuje się częścią grupy, ale jednocześnie może mieć trudności z wyróżnieniem się.
  • Bardzo rzadkie imiona mogą podkreślać indywidualność, ale jednocześnie prowadzić do niezrozumienia lub kpin.

5. Wpływ na relacje społeczne

  • Dzieci o nietypowych imionach mogą być bardziej narażone na docinki i trudności w akceptacji przez rówieśników.
  • Imiona łatwe do zapamiętania mogą pomagać w budowaniu relacji, ponieważ ludzie chętniej nawiązują kontakt z osobami, których imiona są im znajome.