Oni nie muszą chodzić do kościoła w niedziele. Ksiądz nie ma tu nic do powiedzenia

i

Autor: Shutterstock Zdj. ilustracyjne.

Kościół

Oni nie muszą chodzić do kościoła w niedziele. Ksiądz nie ma tu nic do powiedzenia

2023-12-18 11:47

Do wiernych należy obowiązek święcenia Dnia Pańskiego, a więc chodzenia do kościoła. Wielu z nas zastanawia się, czy brak uczestnictwa we mszy świętej oznacza grzech ciężki. Okazuje się, że istnieją przypadki, gdy odpuszczenie niedzielnej mszy jest usprawiedliwione. Takich powodów jest jednak bardzo niewiele i związane są z naprawdę trudnymi sytuacjami. Szczegóły poniżej.

Kiedy nie musisz iść do kościoła w niedzielę? Wyjątków jest niewiele

- W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych - tak mówi pierwsze z pięciu przykazań kościelnych. Jedno z przykazań dekalogu mówi też, aby dzień święty święcić. Tyle teorii, natomiast w praktyce wierni czasami "odpuszczają" niedzielną mszę świętą. Kodeks kanoniczny jasno określa obowiązek uczestnictwa w sakramentach.  - W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej, oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego - czytamy w kanonie 1247.

Z kolei katechizm potwierdza, że nieuczestniczenie we mszy niedzielnej i święta nakazane bez ważnego powodu jest grzechem ciężkim. Art. 2181 głosi, że wierny musi najpierw pojednać się z Jezusem Chrystusem w sakramencie pokuty, tj. pójść do spowiedzi, żeby móc przystąpić do komunii podczas następnej mszy. Obowiązek obecności na niedzielnej mszy świętej ma każdy ochrzczony w Kościele katolickim, kto ukończył siódmy rok życia.

Są jednak sytuacje, kiedy wierny może nie brać udziału w niedzielnej mszy świętej. Wystąpić musi jednak ważny powód, a jest nim choroba lub opieka nad osobą chorą lub niemowlęciem. Przyjmuje się również, że osoba starsza i schorowana, dla której dotarcie na mszę stanowi problem, także można mówić o usprawiedliwionej nieobecności podczas mszy świętej.

A czy niedzielną mszę świętą można "zastąpić" pojawieniem się w kościele w sobotę? Zezwala na to Kodeks prawa kanonicznego. - Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego - informuje art. 1248.

Na koniec warto przypomnieć,  że w Polsce świętami nakazanymi są: 

  • wszystkie niedziele,
  • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, 
  • Uroczystość Objawienia Pańskiego,
  • Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego,
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa,
  • Uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 
  • Uroczystość Wszystkich Świętych, 
  • Uroczystość Narodzenia Pańskiego. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ksiądz błogosławi pary jednopłciowe! Zaczął od dwóch kobiet, obie też są duchownymi

Źródło: gazeta.pl

QUIZ. Jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy o Kościele. 100 proc. to cud!

Pytanie 1 z 15
W jaki dzień tygodnia katolicy powinni zachowywać „wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych”?
Wieczorny Ekspress Isakowicz Zaleski