Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW w rozmowie z RMF FM powiedział, że "śniegu było bardzo dużo, tym bardziej, że wcześniej był silny mróz. Ten spowodował, że pojawiły się zjawiska lodowe, a te zjawiska lodowe stworzyły zatory. Zatory z kolei podpiętrzały już jakiś czas temu wody na wielu rzekach w naszym kraju". - To jest gotowy przepis, na to, żeby w niektórych miejscach mogło dość do powodzi - dodał Walijewski w rozmowie z RMF FM. Alerty przed roztopami wydano dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, a także dla północnej części województwa mazowieckiego, centrum i południa województwa podkarpackiego oraz dla południa województw: małopolskiego i śląskiego.
Jeśli chodzi o ostrzeżenie dla woj. podlaskiego, to w dniach 23 luty - 25 luty prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura minimalna od 0°C do 3°C, jedynie w nocy 23/24.02 lokalnie spadki do -1°C. Temperatura maksymalna od 2°C do 10°C. Do środy lokalnie możliwe bardzo słabe opady deszczu lub mżawki (do około 1 mm). Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h, w porywach do 20 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Instytut wydał ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniem wody w rzekach. W centrum kraju ostrzeżenia obowiązują w części województwa mazowieckiego i łódzkiego. Alert trzeciego i najwyższego stopnia obowiązuje na Wiśle na odcinku od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku, gdzie przewiduje się dalsze wahania poziomu wody przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych związane z utrzymującym się na rzece zlodzeniem. Wzrosty poziomu wody prognozowane są także w zlewniach dopływów środkowej Wisły, gdzie lokalnie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych. - Na Pilicy w Białobrzegach poziom wody będzie utrzymywał się powyżej stanu ostrzegawczego w wyniku spływu wód roztopowych i utrzymującego się piętrzenia lodowego - wskazano w alercie.
Na południowym zachodzie kraju IMGW wydał z kolei alerty drugiego stopnia dla zlewni Stobrawy i Widawy (woj. opolskie), gdzie w okresie obowiązywania ostrzeżenia prognozuje się wahania lub wzrost stanów wody w strefie powyżej stanów ostrzegawczych. Również w zlewni Widawy, Ślęzy i Orli (woj. dolnośląskie) prognozuje się wahania lub wzrost stanów wody w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, zaś w zlewni dolnej Ślęzy stany wody będą się utrzymywały w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, a w zlewni Orli stan wody będzie nieznacznie wzrastał i utrzymywał się w strefie powyżej stanu alarmowego.
Czytaj też: Emilia Korolczuk z "Rolnicy. Podlasie" jest w ciąży! Wiemy, kim jest ojciec! "Odnalazł mnie dzięki serialowi" [ZDJĘCIA, WIDEO]
W zlewni Widawy i Stobrawy w woj. wielkopolskim prognozowane są wahania lub wzrost stanów wody w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, a w zlewni Orli w strefie powyżej stanu alarmowego. Natomiast na Warcie i jej dopływach w ciągu najbliższej doby prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanu ostrzegawczego w Bobrach. Wzrost lub wahania stanu wody w strefie powyżej stanu ostrzegawczego prognozowany jest także w zlewni Bierawki (woj. śląskie).