Święto Trzech Króli 2021. Czy w środę 6 stycznia trzeba iść do kościoła?

i

Autor: Dawid Gromadzki/UM Białystok Święto Trzech Króli 2021. Czy w środę 6 stycznia trzeba iść do kościoła?

Święto Trzech Króli 2021. Czy w środę 6 stycznia trzeba iść do kościoła?

2021-01-05 14:54

W środę 6 stycznia Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Objawienia Pańskiego, co tradycyjnie nazywamy "Świętem Trzech Króli". Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Obowiązek uczestnictwa we mszach świętych reguluje Kodeks prawa kanonicznego. Tym razem jednak trzeba wziąć pod uwagę, że mamy pandemię i związane z nią obostrzenia.

W kalendarzu 6 stycznia jest zaznaczony na czerwono, co oznacza, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Czy w czwartek 6 stycznia 2020 roku trzeba iść do kościoła? Uroczystość Objawienia Pańskiego znajduje się na liście świąt nakazanych, co oznacza, że w Święto Trzech Króli katolicy teoretycznie mają obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej. Teoretycznie, bo w tym roku mamy pandemię.

Więcej o tzw. świętach nakazanych w 2021 roku przeczytasz tutaj: Święta nakazane w 2021 roku oraz inne ważne święta. Kiedy trzeba iść do kościoła?

Czytaj też: Bestia ze wschodu nadciąga nad Podlasie. To będzie zima stulecia?

Co najmniej do 17 stycznia w kościołach obowiązuje limit wiernych (max. 1 osoba na 15 m2) oraz nakaz zachowania między sobą dystansu. W praktyce uczestnictwo w nabożeństwie jest więc utrudnione.

- Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w Eucharystii w Uroczystość Objawienia Pańskiego z powodu pandemii, może użyć do oznaczenia drzwi kredy przyniesionej z kościoła w roku ubiegłym - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.

Niektóre parafie proponują udział we Mszy świętej przez internet. W środę 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego abp Tadeusz Wojda będzie przewodniczył Mszy św. w Archikatedrze Białostockiej. Transmisja online na YouTube będzie dostępna tutaj. Początek o godz. 11.

Uroczystość Objawienia Pańskiego. Święto Trzech Króli: Msza Święta ONLINE w internecie na YouTube 6.01.2021

Uroczystość Objawienia Pańskiego to inaczej Święto Trzech Króli. Tego dnia w kościołach w całej Polsce księża święcą kredę, kadziło i wodę. Wierni zabierają poświęconą kredę do swoich domów i malują na drzwiach inicjały trzech królów "K+M+B" oraz rok. Co roku 6 stycznia ulicami polskich miast przechodziły kolorowe orszaki. W tym roku, z powodu pandemii, orszaki odbędą się w innej formie.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

- Drzwi naszych domów lub mieszkań oznaczamy cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2021) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2021), co możemy również przetłumaczyć jako +Christus mansionem benedicat+ (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom)” – przypomniał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz zdjęcia: Białystok. Orszak Trzech Króli w 2019 roku

KOŚCIÓŁ Z KOSMICZNĄ TECHNOLOGIĄ NASA ANTYWIRUSOWĄ