W kalendarzu 6 stycznia jest zaznaczony na czerwono, co oznacza, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Czy w czwartek 6 stycznia 2020 roku trzeba iść do kościoła? Uroczystość Objawienia Pańskiego znajduje się na liście świąt nakazanych, co oznacza, że w Święto Trzech Króli katolicy teoretycznie mają obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej. Teoretycznie, bo w tym roku mamy pandemię.
Więcej o tzw. świętach nakazanych w 2021 roku przeczytasz tutaj: Święta nakazane w 2021 roku oraz inne ważne święta. Kiedy trzeba iść do kościoła?
Czytaj też: Bestia ze wschodu nadciąga nad Podlasie. To będzie zima stulecia?
Co najmniej do 17 stycznia w kościołach obowiązuje limit wiernych (max. 1 osoba na 15 m2) oraz nakaz zachowania między sobą dystansu. W praktyce uczestnictwo w nabożeństwie jest więc utrudnione.
- Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć w Eucharystii w Uroczystość Objawienia Pańskiego z powodu pandemii, może użyć do oznaczenia drzwi kredy przyniesionej z kościoła w roku ubiegłym - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.
Niektóre parafie proponują udział we Mszy świętej przez internet. W środę 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego abp Tadeusz Wojda będzie przewodniczył Mszy św. w Archikatedrze Białostockiej. Transmisja online na YouTube będzie dostępna tutaj. Początek o godz. 11.
Uroczystość Objawienia Pańskiego. Święto Trzech Króli: Msza Święta ONLINE w internecie na YouTube 6.01.2021
Uroczystość Objawienia Pańskiego to inaczej Święto Trzech Króli. Tego dnia w kościołach w całej Polsce księża święcą kredę, kadziło i wodę. Wierni zabierają poświęconą kredę do swoich domów i malują na drzwiach inicjały trzech królów "K+M+B" oraz rok. Co roku 6 stycznia ulicami polskich miast przechodziły kolorowe orszaki. W tym roku, z powodu pandemii, orszaki odbędą się w innej formie.
Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!
- Drzwi naszych domów lub mieszkań oznaczamy cyframi nowego roku oraz inicjałami imion świętych Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara (K+M+B 2021) lub w wersji łacińskiej (C+M+B 2021), co możemy również przetłumaczyć jako +Christus mansionem benedicat+ (Niech Chrystus błogosławi [ten] dom)” – przypomniał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.