Bestia ze wschodu nadciąga nad Podlasie. To będzie zima stulecia?

i

Autor: jch Bestia ze wschodu nadciąga nad Podlasie. To będzie zima stulecia?

Bestia ze wschodu nadciąga nad Podlasie. To będzie zima stulecia?

2021-01-04 14:51

Bestia ze wschodu nadciąga nad Podlasie. To będzie zima stulecia? W połowie stycznia Europę zaatakuje zima. Meteorolodzy ze strony mkWeather.com przewidują, że 15 - 16 stycznia wyż z Syberii sprowadzi nad nasz kontynent mróz i gwałtowne opady śniegu. Media nazwały to zjawisko "bestią ze wschodu".

W Polsce w niektórych regionach temperatura może spaść do prawie -30 °C. Z map udostępnionych na stronie mkWeather.com wynika, że największego mrozu w Białymstoku i w Podlaskiem możemy spodziewać się 18 stycznia. Wówczas w regionie może być od -20 do -16 °C.

Czytaj też: Podlaskie. Śmierć w wigilijny wieczór. Reanimacja trwała kilkadziesiąt minut. Prokuratura prowadzi śledztwo

Czy to będzie zima stulecia? Nie wiadomo. Prawdziwa zima stulecia zaatakowała Polskę na przełomie 1978/1979 roku. Atak zimy był niespodziewany i wyjątkowo silny. Mróz i wielkie zaspy śniegu spowodowały, że w wielu miastach doszło do paraliżu komunikacyjnego. Był problem z transportem surowców energetycznych, w mieszkaniach było zimno. Pracownicy fabryk byli delegowani do odśnieżania ulic w miastach. Uczniowie byli zwolnieni z lekcji. W działania zaangażowano także wojsko.

Zobacz zdjęcia: Zima stulecia w Polsce 1979 rok

W rozmowie z portalem TVP Info rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski odniósł się do prognoz mkWeather.com. – Na razie tego niżu w ciągu siedmiu dni w naszych prognozach nie widzimy. Po weekendzie model GFS pokazuje napływ niższych wartości, ale to nie są te wartości -30 stopni. Tego na razie nie widzimy, i w modelu 14-dniowym także tego nie widać.

Póki w prognozie pogody na ten tydzień przygotowanej przez IMGW nie widać gwałtownych zmian. Dopiero w niedzielę 10 stycznia nastąpi odczuwalny spadek temperatury.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Atak zimy w Białymstoku