Jak informuje PKP, dworzec w Białymstoku zostanie kompleksowo przebudowany. Rozebrana zostanie wewnętrzna antresola, wykonany zostanie nowy układ funkcjonalno-użytkowy obiektu, na nowo zostanie zagospodarowany także teren przed dworcem. Dzięki modernizacji bryła dworca odzyska swój pierwotny kształt. Przywrócony zostanie także historyczny charakter wnętrza poczekalni – będzie ona bardziej przestronna i zapewniająca lepszą obsługę podróżnych.
Czytaj także: Białystok przyjazny rowerzystom! Miasto wysoko w rankingu
- Zależy nam na tym, aby dworzec w Białymstoku odzyskał swoją historyczną świetność, ale ważne są także nowe funkcjonalności ułatwiające korzystanie z obiektu wszystkim grupom podróżnych. Warto podkreślić, że obiekt zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dworzec w Białymstoku jest jednym z kilkunastu dworców w województwie podlaskim, które do 2023 roku zmodernizujemy lub wybudujemy od podstaw – mówił Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.
Zabytkowy budynek dawnej kolei Petersbursko – Warszawskiej wpisany jest od 1960 r. do rejestru zabytków.
Obiekt powstał w 1860 r. i stanowi przykład architektury neobarokowej. Celem przebudowy jest stworzenie wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych, objętej czytelną i atrakcyjną wizualnie informacją, dostosowanej w pełni do korzystania z obiektu przez osoby o ograniczonej możliwości poruszania się.
Równorzędnym celem jest konserwacja istniejącej substancji zabytkowej obiektu z wyeksponowaniem walorów architektonicznych po przywróceniu pierwotnego charakteru poczekalni.
Remont dworca przeprowadzi firma Budimex. Co ciekawe, Budimex jest generalnym wykonawcą m.in. modernizacji innego słynnego zabytkowego dworca kolejowego we Wrocławiu.