Robert Tyszkiewicz

i

Autor: Łukasz Stepaniuk Robert Tyszkiewicz

"Totalnie" niezrozumiałe interpelacje posła Andruszkiewicza [AUDIO]

2019-01-07 13:16

Opozycyjny poseł Robert Tyszkiewicz zgłosił się z interwencją poselską do szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Sprawa dotyczy interpelacji poselskich posła koalicyjnego Adama Andruszkiewicza, od niedawna nowego wiceministra cyfryzacji.

Poseł Robert Tyszkiewicz jest zaniepokojony aktywnością Adama Andruszkiewicza w sprawach dotyczących bezpieczeństwa kraju. Informacje, o które interpelował obecny wiceminister mogą być wartościowe dla służb Federacji Rosyjskiej. 

Kolejnym zagadnieniem są działania ABW dotyczące zaginięcia podpisów w sprawie podejrzeń masowego fałszowania podpisów pod listami poparcia dla kandydatów Młodzieży Wszechpolskiej w wyborach samorządowych w 2014 roku. 

Czytaj także: Adam Andruszkiewicz to nowy wiceminister cyfryzacji. "Nadchodzi czas młodego pokolenia" [WIDEO]

mówi Poseł na Sejm RP Robert Tyszkiewicz:

Oto spis niektórych "niezrozumiałych" interpelacji posła Adama Andruszkiewicza;

1. Wykorzystanie dronów do sprawdzania działania sieci energetycznych (wg informacji TAURON testuje drony do sprawdzania działania sieci energetycznych, Andruszkiewicz pyta, czy testy przynoszą oczekiwane rezultaty, czy resort posiada informacje dotyczące wykorzystania dronów przez inne państwa)
2. Pierwszy blok elektrowni jądrowej (pyta o uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jądrowej o mocy 1 – 1,5 GW do 2033r. i bloków o mocy łącznie 6 – 9 GW do 2043r. oraz jak dokładnie ma wyglądać i na czym ma polegać docelowa rola małych reaktorów jądrowych HTR i SMR)
3. Rozbudowa zdolności regazyfikacyjnych terminalu LNG w Świnoujściu (co zmieni rozbudowa, kiedy)
4. „Polityka energetyczna Polski do 2040r.” (pyta dokładnie o projekt, dlaczego farmy wiatrowe będą likwidowane na lądzie, a budowane na morzu)
5. Projekt badawczo – rozwojowy ELIZA (dotyczy on możliwości wytwarzania wodoru z odnawialnych źródeł energii metodą elektrolizy, a następnie zatłaczania go do magazynów gazu; pyta do dokładnie jakich celów ma służyć wytwarzany w ten sposób wodór i jakie są dalsze plany w kwestii wytwarzania wodoru z odnawialnych źródeł energii)
6. Dekarbonizacja energetyki w Polsce (plany resortu)
7. Morska energetyka wiatrowa (rozwój energetyki wiatrowej w Polsce)
8. Porozumienie między Polską a USA o strategicznym dialogu w obszarze energii (jakich sektorów dotyczy to partnerstwo, dalsze działania)
9. Umowa na zakup gazu ziemnego LNG 
10. Udział węgla kamiennego i węgla brunatnego w wytwarzaniu energii elektrycznej (jaki był udział w latach 2016 – 2017 i jakie są prognozy na najbliższe lata)
11. Zakup samolotu myśliwskiego nowej generacji (zadania nowego myśliwca, koszty)
12. Nowe dostawy karabinków BERYL i MINI – BERYL dla polskiej armii (jaka wartość zamówienia, kiedy kolejne zamówienia)
13. Przemysł zbrojeniowy w Polsce (czy wydatki będą zwiększane, czy resort planuje nakłady na cele badawczo – rozwojowe)
14. Program współpracy krajów UE w zakresie polityki bezpieczeństwa i obrony cybernetycznej (co zakłada program)
15. Plany powstania nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej (MON zadeklarowało, że do 2026r. ma powstać nowa 18. Dywizja Zmechanizowana zwana „Żelazną Damą”, Andruszkiewicz pyta o szczegóły jej powstania)
16. Spotkanie w Waszyngtonie dotyczące kwestii utworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce (pyta o kwestie, które były poruszane na spotkaniu ministra z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem)
17. Wojska obrony cyberprzestrzeni (pyta o szczegóły utworzenia)
18. Nowe mundury polowe dla Sił Zbrojnych RP (kto szyje, jak długo i za ile)
19. Ćwiczenia Anakonda 2018 (jakie służby oprócz RP biorą udział w ćwiczeniach, jak przebiegają, harmonogram, w jakich regionach są przeprowadzane)
20. Zakup śmigłowca Black Hawk dla Policji (czy resort planuje kolejne zakupy, czy posiada wykwalifikowane kadry)
21. Modułowe karabinki automatyczne Grot C16 FB-M1 dla Straży Granicznej (jak duże zamówienie, czy spełni zapotrzebowanie, czy planowane są kolejne)
22. Utrudnienia w odprawach na przejściach granicznych z Ukrainą
23. Wozy laboratoryjne do badania składu paliw (jak działa takie mobilne laboratorium i jak funkcjonuje ten system kontroli)
24. Rozgraniczenie obszarów morskich na Bałtyku pomiędzy Polską a Danią (przez ten obszar przebiega rekomendowana trasa gazociągu Baltic Pipe, Andruszkiewicz pyta jakie procedury muszą przeprowadzić obie strony, aby umowa weszła w życie i jak dokładnie przebiega procedura rozgraniczenia obszarów morskich między tymi dwoma państwami)
25. Azja i Pacyfik jako obszar nowych możliwości dla Polski (pyta o szersze plany MSZ w kwestii rozwoju dynamicznego partnerstwa strategicznego Polski i Chin oraz o zamierzenia MSZ na polu nowych możliwości dla polskiej dyplomacji w obszarze Azji i Pacyfiku)