Inwestycja w zieloną przestrzeń

Uczta dla zmysłów. Budują park sensoryczny w Suwałkach

2024-10-07 12:34

Wzrok, dotyk, węch... A może coś jeszcze? Przyszłą rolą powstającego w Suwałkach parku sensorycznego ma być właśnie pobudzanie zmysłów tych, którzy będą odwiedzać to miejsce. Inwestycja rośnie w oczach, ale na niej nie koniec. Władze miasta planują dalszą rozbudowę bulwarów, by niejako przywrócić w odnowionej formie te urokliwe tereny mieszkańcom.

Jak możemy przeczytać w informacji na stronie urzędu miejskiego w Suwałkach, park sensoryczny będzie zajmował obszar o powierzchni ponad 1 hektara i stanie się naturalnym przedłużeniem suwalskich bulwarów. Teren pomiędzy ulicami 24 sierpnia i Kościuszki był do tej pory całkowicie niezagospodarowany. Po zakończeniu inwestycji ma być to - w zamyśle samorządowców - zupełnie nowe miejsce na mapie rekreacyjnej miasta.

Przyroda na wyciągnięcie ręki. Jak będzie wyglądał park sensoryczny w Suwałkach?

Park sensoryczny ma działać na ludzkie zmysły: wzrok, dotyk, zapach. Zamysłem tego miejsca jest, by spacerujący tam mieszkańcy mogli "czuć” otaczającą przyrodę. W parku zostanie posadzonych około 60 gatunków drzew, krzewów i bylin prezentujących szeroką paletę barw i kształtów, owoców, nasion, liści i kwiatów. Ścieżki nie będą wyłożone kostką, a wysypane dobrze ubitym żwirem. Wszystko w zgodzie z koncepcją jak najbliższego kontaktu z naturą.

Wyobrażenie o tym, jak będzie wyglądał ostateczny kształt inwestycji nad Czarną Hańczą, daje poniższa galeria z wizualizacjami tego miejsca.

Za wykonanie inwestycji odpowiada firma ABIES Miecze koło Rajgrodu. Termin realizacji to 240 dni od dnia zawarcia umowy (11 czerwca 2024 r.), zatem nowy park - o ile nie nastąpią opóźnienia w realizacji - powinien cieszyć mieszkańców już na progu przyszłorocznej wiosny.

Koszt inwestycji to 2,1 mln zł. Prace są dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej.

- Warto przy tej okazji wspomnieć, że już teraz pracujemy nad dalszą rozbudową bulwarów. Przygotowujemy pierwszy odcinek pomiędzy ulicami Sikorskiego i Bakałarzewską. Kolejny to obszar pomiędzy 1 Maja a Utratą. To są piękne i malownicze tereny i warto byłoby je udostępnić mieszkańcom. Pojawią się tam zapewne ścieżki rowerowe lub pieszo rowerowe - zapowiada, cytowany na stronie urzędu, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

By plany rozbudowy bulwarów nad Czarną Hańczą mogły przekuć się w rzeczywistość, władze miasta pracują nad wykupem gruntów, które dziś są w większości własnością prywatną. Trwają rozmowy z ich właścicielami.

Święto Światła na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej
Sonda
Czy władza w Twojej gminie dobrze wydaje publiczne pieniądze?