Program jest przeznaczony dla kobiet w całej Polsce, będących w wieku aktywności zawodowej, które mają rozpoznanego raka piersi i zostały zakwalifikowane do leczenia chirurgicznego.
Jakie wsparcie można otrzymać?
W ramach programu pacjentki mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia specjalistów: onkologa, lekarza rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka. Zakres pomocy obejmuje: bezpłatne konsultacje, porady, ćwiczenia (usprawnianie ruchowe), badania i pomiary, nadzorowanie objętości kończyny górnej, wydolności organizmu, ocenę psychologiczną i dietetyczną oraz bezpośrednie konsultacje ze specjalistami przez okres: przed podjęciem leczenia operacyjnego do 6-13 miesięcy po jego zakończeniu.
Na stronie programu: pol.onkol.kielce.pl/dla-pacjenta/filmy-instruktazowe znajdziesz filmy instruktażowe demonstrujące:
- Zakładanie rękawa kompresyjnego,
- Wykonywanie automasażu,
- Zestawy ćwiczeń dla pacjentek po operacji piersi z usunięciem węzła wartowniczego,
- Zestawy ćwiczeń dla pacjentek po operacjach radykalnych i oszczędzających z usunięciem węzłów chłonnych.
Możesz ćwiczyć razem z naszymi amazonkami gdzie chcesz i kiedy chcesz, dzięki aplikacji mobilnej, którą bezpłatnie ściągniesz na swój telefon komórkowy ze strony: pol.onkol.kielce.pl
Czym jest obrzęk limfatyczny?
Obrzęk limfatyczny jest późnym następstwem leczenia onkologicznego. Polega na gromadzeniu się chłonki w przestrzeniach międzytkankowych, co powoduje wzrost obwodów kończyn. Jest chorobą o charakterze narastającym i przewlekłym, z czasem wpływa na ograniczenie sprawności fizycznej. Pacjentka, która nie podda się terapii w odpowiednim czasie, doświadcza nieodwracalnych zmian w swoim organizmie.
Jak skorzystać z bezpłatnego wsparcia specjalistów?
Bezpłatne wsparcie specjalistów można uzyskać trzema prostymi drogami:
- Zarejestruj się na forum dla pacjentek pod adresem: polforum.onkol.kielce.pl
- Ściągnij aplikację mobilną na telefon komórkowy ze strony projektu: pol.onkol.kielce.pl
- Zgłoś się do regionalnych realizatorów programu: pol.onkol.kielce.pl/o-programie/regionalni-realizatorzy-programu.
Regionalni realizatorzy programu
- Świętokrzyskie Centrum Onkologii SPZOZ w Kielcach;
- Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej–Curie w Białymstoku;
- Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi w partnerstwie z: Narodowym Instytutem Onkologii im. M. Skłodowskiej–Curie – Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie;
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
- Wielkopolskie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej–Curie w Poznaniu.
Jeśli właśnie rozpoczynasz leczenie raka piersi i obawiasz się niepożądanych następstw (obrzęku limfatycznego, niepełnosprawności), jeśli nurtują Cię pytania o stan zdrowia, kondycję fizyczną i psychiczną – ten program jest dla Ciebie.
Warto skorzystać z tego program, ponieważ:
- Nauczysz się oceniać ryzyko wystąpienia obrzęku limfatycznego, poznasz zasady profilaktyki przeciwobrzękowej oraz systematycznego monitorowania objętości kończyn.
- Poprawisz swoją sprawność funkcjonalną i aktywność fizyczną.
- Utrzymasz prawidłową masę ciała i odpowiednią dietę.
- Otrzymasz dodatkowe wsparcie psychologiczne.
Kontakt: Świętokrzyskie Centrum Onkologii SPZOZ w Kielcach, infolinia projektu: 72 555 11 55, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-15:00, strona internetowa programu: pol.onkol.kielce.pl.
Projekt „Profilaktyka obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi” POWR.05.01.00-00-0016/20 jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Czas realizacji: 1.06.2020 r. – 31.03.2023 r