W 2018 r. święta Bożego Narodzenia wypadają w środku tygodnia. Wigilia przypada w poniedziałek i wielu z nas zastanawia się, czy tego dnia będziemy musieli pracować. Niestety, w przeciwieństwie do 25 i 26 grudnia, Wigilia, 24 grudnia, nie jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia pracowników obowiązują takie same przepisy jak w każdy inny dzień roboczy.
Kto może mieć wolne w Wigilię?
Wolne w Wigilię zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Jednym z rozwiązań jest urlop, o który warto jednak wnioskować znacznie wcześniej. Warto też pamiętać, że pracodawca nie może zarządzić, że tego dnia wszyscy pracownicy mają skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Urlop w Wigilię jest dobrowolny.
Z drugiej strony jednak pracodawca może zdecydować, że tego dnia pracujemy krócej lub nie przychodzimy do pracy w ogóle. W takim przypadku pracodawca nie może obniżyć nam wynagrodzenia za dzień wolny. Przepisy o pracy w Wigilię pracodawca może uwzględnić również w regulaminie wewnątrzzakładowym, wskazując na przykład konieczność odpracowania tego dnia w innym terminie.
Ograniczenia w handlu 24 grudnia
Prawo przewiduje jednak pewne ograniczenia w pracy w Wigilię. Dotyczą one pracowników zatrudnionych w handlu. Ustawa z 10 stycznia 2018 r., która wprowadza m.in. zakaz handlu w wybrane niedziele, ogranicza również czas pracy w handlu w takie dni jak Wigilia czy Wielka Sobota. W te dni pracownicy handlu mogą przebywać w pracy tylko do godz. 14.00.
24 grudnia wolny w niektórych urzędach
24 grudnia 2018 r. wolne od pracy będą mieli również pracownicy administracji rządowej. Zgodnie z zarządzeniem Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Wigilię nieczynne będą m.in. urzędy wojewódzkie, urzędy KAS, nadzór budowlany, inspekcje oraz urzędy statystyczne. W Białymstoku wolne będzie mieć m.in. prokuratura i sanepid. W zamian za ten dzień, urzędnicy przyjdą do pracy w sobotę 15 grudnia.