Od momentu uruchomienia programu 500 plus do rodzin trafiło niemal 70,7 mld złotych (stan na kwiecień 2019 r.). Obecnie z programu korzysta 3,65 mln dzieci. W całej Polsce programem „Rodzina 500+” objętych jest 52,6% wszystkich dzieci do 18 lat. Aktualnie w woj. podlaskim świadczenie 500+ otrzymuje 117 972 dzieci. Od 1 lipca 2019 r świadczenie 500+ obejmie dodatkowo ok. 100 tys. podlaskich dzieci. Ze świadczenia 500+ skorzysta zatem ok. 220 tys. dzieci z Podlasia.
Czytaj także: Krysia z Białegostoku sprzedawała obrazy pod sklepem, aby pomóc chorej koleżance
Zmiany w programie Rodzina 500 plus wchodzą w życie 1 lipca 2019 roku. Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. To najważniejsza zmiana. Do tej pory wsparcie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko. Wsparcie można było otrzymać też na pierwsze dziecko, rozumiane jako najstarsze lub jedyne dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia ale po spełnieniu kryterium dochodowego.
Od 1 lipca kryterium dochodowe przestaje obowiązywać i ze świadczenia skorzystać będą mogli wszyscy rodzice. W sumie wsparcie trafi do 4,4 mln rodzin. Ze świadczenia skorzysta ok. 6,8 mln dzieci.
Komu będzie przysługiwało świadczenie wychowawcze na nowych zasadach?
Świadczenie wychowawcze przysługuje przede wszystkim matce lub ojcu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka (czyli osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), opiekunowi prawnemu dziecka oraz – w określonych, nielicznych przypadkach – dyrektorowi domu pomocy społecznej. Świadczenie wychowawcze przysługuje np. babci dziecka tylko wtedy gdy jest opiekunem prawnym i nie jest rodziną zastępczą.
Rodzinie zastępczej, na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, przysługuje dodatek wychowawczy w wysokości świadczenia wychowawczego – tj. także w wysokości 500 złotych miesięcznie. Świadczenie wychowawcze przysługuje bez względu na to czy dziecko jest wychowywane w związku małżeńskim, czy w związku nieformalnym, czy też przez osobę samotnie wychowującą dziecko. Natomiast dyrektorowi domu pomocy społecznej świadczenie wychowawcze przysługuje na dziecko umieszczone w domu pomocy społecznej, chyba że rodzice, opiekun faktyczny albo opiekun prawny uczestniczą w opiece nad dzieckiem i spełniają warunki uprawniające do otrzymania świadczenia wychowawczego.
Czytaj także: Fala upałów w Podlaskiem. Używasz klimatyzacji w samochodzie? Uważaj! Możesz dostać mandat. Zobacz, dlaczego
Oznacza to, że dyrektor domu pomocy społecznej nie otrzyma świadczenia wychowawczego na dziecko umieszczone w domu pomocy społecznej jeżeli ww. inna osoba, w szczególności rodzic dziecka, uczestniczy w opiece nad dzieckiem i sam spełnia warunki do otrzymania świadczenia wychowawczego.
Uwaga! Warunkiem otrzymania świadczenia wychowawczego przez danego rodzica jest wspólne zamieszkiwanie z nim dziecka oraz pozostawanie dziecka na jego utrzymaniu. Jeśli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu obydwojga rodziców, świadczenie przysługuje temu z rodziców który pierwszy złoży wniosek. Co do zasady, świadczenie wychowawcze na dane dziecko może pobierać tylko jeden rodzic. Wyjątek od tej zasady ma miejsce w przypadku, gdy dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach. W takim przypadku świadczenie wychowawcze na dane dziecko przysługuje każdemu z rodziców nie w pełnej wysokości 500 złotych miesięcznie lecz w wysokości połowy tej kwoty, czyli po 250 złotych miesięcznie.
Polecany artykuł:
Inne zmiany w programie 500 plus
Rezygnacja z kryterium dochodowego to nie jedyna zmiana w programie Rodzina 500 plus. Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci upraszcza procedury przyznawania świadczeń. Od 1 lipca 2019 roku przyznanie świadczenia wychowawczego nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 złotych na dziecko otrzyma, na adres e-mail, informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście. Nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego. Natomiast odmowa przyznania świadczenia wychowawczego, uchylenie lub zmiana tego prawa, a także rozstrzygnięcia w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego, nadal będą następowały w formie decyzji administracyjnej. Od 1 lipca 2019 roku prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie także uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko, co oznacza także likwidację czasochłonnej procedury stosowanej przez gminy w takich przypadkach.
Wnioski o przyznanie świadczenia można od 1 lipca składać drogą elektroniczną (kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia oraz portal PUE ZUS), a tradycyjną (np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową) – od 1 sierpnia.
Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w okresie od 1 lipca do 30 września 2019 roku gwarantuje, że świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem, od 1 lipca.
Uwaga: jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
Czytaj także: I Marsz Równości w Białymstoku. To będzie pierwsza parada LGBT w stolicy Podlasia. "Białystok jest miastem dla wszystkich"
Co w przypadku śmierci jednego z rodziców?
Nowelizacja ustawy zmienia zasady dotyczące wypłaty świadczenia w przypadku śmierci jednego z rodziców. Obecnie w przypadku śmierci rodzica, na którego wydano decyzję przyznającą świadczenie wychowawcze, z dniem śmierci prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu. Od 1 lipca możliwe będzie przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku. Aby zachować ciągłość świadczenia rodzic, który został z dzieckiem, musi złożyć wniosek w terminie trzech miesięcy od dnia śmierci drugiego rodzica. Powyższe rozwiązanie ma zastosowanie do spraw, w których śmierć rodzica nastąpiła po dniu 30 czerwca 2019 roku.
Program Rodzina 500 + INFORMATOR
WAŻNE ZMIANY OD 1 LIPCA 2019 r.
- rozszerzenie kręgu uprawnionych i uproszczenie procedur;
- zmniejszenie czasochłonności rozpatrywania wniosku w związku z odstąpieniem od konieczności weryfikowania wysokości dochodów w przypadku pierwszego dziecka;
- przyznanie dodatku w wysokości świadczenia wychowawczego również dzieciom z placówek opiekuńczo-wychowawczych;
- wprowadzenie 3-miesięcznego terminu na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko (dotychczas był to 1 miesiąc), z prawem do wyrównania wypłaty licząc od dnia narodzin dziecka;
- wprowadzenie zasady, aby po śmierci rodzica, któremu przyznano świadczenie wychowawcze- przejmował je drugi rodzic, bez konieczności ponownego ustalania prawa do świadczenia;
- wprowadzenie zasady, że w razie zmiany miejsca zamieszkania rodzica, uprawnionego do świadczenia wychowawczego, dotychczasowy organ właściwy przekazuje wydaną decyzję/rozstrzygnięcie wraz z aktami sprawy organowi właściwemu ze względu na nowe miejsce zamieszkania, w celu jej dalszej realizacji (dotychczas należało złożyć nowy wniosek);
- zmiany okresu świadczeniowego i terminów składania wniosków (od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja roku następnego- tak, aby obsługa wniosków z różnych programów nie kumulowała się w czasie i nie powodowała dodatkowego obciążenia urzędów;
- informacja dotycząca przyznania świadczenia nie będzie miała już formy decyzji administracyjnej, ale potwierdzenia wysłanego drogą mailową, lub wydawanego w formie papierowej – rozwiązanie to uprości i przyspieszy wypłaty świadczenia.
- skrócenie wniosku - zamiast 9 stron – 2-3 strony
JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
- od 1 lipca – online za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS (wzrasta popularność tej formy aplikowania).
- od 1 sierpnia wnioski będzie można składać tradycyjną drogą – podczas wizyty w urzędzie lub listownie.
- złożenie wniosku do 30 września gwarantuje rodzinom wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca.
- złożenie wniosku po 30 września- świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
- w sprawach z wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego złożonych po dniu 30 czerwca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego ustalone zostanie na okres do dnia 31 maja 2021 r. Od 2012r. świadczenie będzie przyznawane na 1 – roczny okres zasiłkowy.
Zobacz wideo: Jak Polacy sobie radzą z upałami?