Pierwsza Komunia Święta 2022

i

Autor: SHUTTERSTOCK Pierwsza Komunia Święta 2022

Dzieci przysięgają abstynencję

Alkohol na Pierwszej Komunii. Dzieci przysięgają życie w trzeźwości

2023-05-19 12:03

Maj to miesiąc, w którym dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej. To ważne święto nie tylko dla dzieci, ale także ich rodziców, którzy planują rodzinne przyjęcie w domu lub restauracji. Czy na stole może pojawić się alkohol? Ks. bp Tadeusz Bronakowski z Łomży przedstawił stanowisko kościoła w tej kwestii. Przypomniał również, że dzieci pierwszokomunijne od lat składają przyrzeczenia abstynenckie.

W maju, w parafiach w całej Polsce, co niedzielę odbywają się Pierwsze Komunie Święte. To dobry okres także dla właścicieli restauracji, sal bankietowych czy firm oferujących catering. Być może część rodziców dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii chciałaby, aby na stole podczas rodzinnego przyjęcia pojawił się alkohol, ale Kościół katolicki odradza takich praktyk. Ksiądz bp Tadeusz Bronakowski poświęcił na ten temat swoją niedawną audycję w telewizji Trwam.

Pierwsza Komunia Święta. Przyrzeczenia abstynenckie dla dzieci

- Od kilkudziesięciu lat w naszych parafiach istnieje praktyka przyjmowania od dzieci pierwszokomunijnych przyrzeczeń abstynenckich, a od ich rodziców zobowiązań, że na przyjęciu nie będzie alkoholu i zatroszczą się o wychowanie dzieci w cnocie trzeźwości. Do tej praktyki Episkopat Polski usilnie zachęca księży proboszczów i katechetów w specjalnym dokumencie pod nazwą "Wytyczne Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej" - przypomina przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski. We wspomnianym dokumencie podkreślona jest konieczność uznania przyrzeczeń abstynenckich za życiową wartość.

Łomżyński biskup zwrócił uwagę, że "pojawiają się głosy podważające sens składania przyrzeczeń abstynenckich przez dzieci. Zdarza się nawet, że niektóre parafie rezygnują z tej sprawdzonej praktyki, która jest wsparciem koniecznej dziecięcej abstynencji".

Nocna prohibicja w Warszawie. Aktywiści chcą zakazu sprzedaży alkoholu po godz. 22
Sonda
Czy Ty lub ktoś w Twojej rodzinie zmagał się z alkoholizmem?