Bernadeta Krynicka nie dostała się do nowej kadencji Sejmu

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Bernadeta Krynicka nie dostała się do nowej kadencji Sejmu

Bernadeta Krynicka nie dostała się do Sejmu. Obiecała coś swoim wyborcom [ZDJĘCIA]

2019-10-15 14:00

Wybory 2019. Podlaska posłanka PiS, Bernadeta Krynicka nie dostała się do Sejmu. "Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali i pomagali podczas kampanii." - napisała na portalu społecznościowym.

W nadchodzącej kadencji parlamentu zabraknie pochodzącej z Łomży Bernadety Krynickiej. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych posłanek PiS nie zdobyła w wyborach parlamentarnych wystarczającej ilości głosów dających jej mandat poselski.

- Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział we wczorajszych wyborach. Szczególnie wdzięczna jestem Wyborcom, którzy poparli Prawo i Sprawiedliwość, w tym moją osobę - napisała na fanpage'u Krynicka. - Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali i pomagali podczas kampanii. Wszystkim moim Wyborcom obiecuję dalszą pracę dla Polski.

Bernadeta Krynicka urodziła się 16 kwietnia 1970 roku w Łomży. Była pielęgniarką i radną. Od 2015 roku zasiadała jako poseł w Sejmie VIII kadencji. Ukończyła Studium Medyczne w Łomży, Uniwersytet w Białymstoku oraz Wyższą Szkołę Agrobiznesu w Łomży. Zdobyła wyższe wykształcenie na kierunkach Pedagogika Opiekuńczo-Wychowawcza oraz Pielęgniarstw. W poprzednich wyborach w 2015 roku Bernadeta Krynicka zdobyła 7624 głosy.

Posłanka PiS w wyborach 2019 zdobyła 9 328  głosów. Dla porównania, Agnieszka Muzyk (również z Łomży) zdobyła 5 580. Prawo i Sprawiedliwość, które zwyciężyło wybory, w woj. podlaskim zdobyło w sumie 52,04 % głosów (270 888) osiągając w ten sposób ogromną przewagę nad drugą Koalicją Obywatelską, która miała 21,04 %. PiS wprowadzi do Sejmu ośmiu posłów:

  • PIONTKOWSKI Dariusz
  • ANDRUSZKIEWICZ Adam
  • ZIELIŃSKI Jarosław
  • BASZKO Mieczysław Kazimierz
  • ŻALEK Jacek
  • GWIAZDOWSKI Kazimierz
  • SZCZUDŁO Aleksandra
  • KOŁAKOWSKI Lech Antoni

W nowej kadencji Sejmu zabraknie też kilku innych podlaskich polityków, m.in. Bożeny Kamińskiej (PO), senatora Jana Dobrzyńskiego (PiS) oraz Tomasza Cimoszewicza (PO).

Wybory parlamentarne 2019 - woj. podlaskie [OKRĘG 24] - OFICJALNE DANE PKW

  1. KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 52,04 %
  2. KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI 21,04%
  3. KOMITET WYBORCZY SOJUSZ LEWICY DEMOKRATYCZNEJ 9,33 %
  4. KOMITET WYBORCZY POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE 9,09%
  5. KOMITET WYBORCZY KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 6,96%
  6. KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KOALICJA BEZPARTYJNI I SAMORZĄDOWCY 0,77%
  7. KOMITET WYBORCZY SKUTECZNI PIOTRA LIROYA-MARCA 0,44%
  8. KOMITET WYBORCZY AKCJA ZAWIEDZIONYCH EMERYTÓW RENCISTÓW 0,34%

W Białymstoku triumfowało PiS. W stolicy Podlasia PiS zdobył 40,30 % głosów. Druga Koalicja Obywatelska zebrała 30,29 % głosów. Spośród kandydatów PiS najwięcej głosów zdobył Dariusz Piontkowski (63 878), w poprzednim rządzie Minister Edukacji Narodowej. Z kolei Jarosław Zieliński zdobył 40 092 głosów.

W Koalicji Obywatelskiej najlepszy okazał się wynik Krzysztofa Truskolaskiego (37 273), drugi był Robert Tyszkiewicz - 17 185. W Lewicy najlepiej wypadł Paweł Krutul, w PSL Stefan Krajewski, a w Konfederacji Robert Winnicki.

W woj. podlaskim zdecydowanie wygrała partia Jarosława Kaczyńskiego. Jeżeli spojrzymy na powiaty, to tylko w powiecie hajnowskim lepsza okazała się Koalicja Obywatelska. Woj. podlaskie wprowadzi do Senatu trzech senatorów - wszystkich z PiS. To Marek Adam Komorowski, Mariusz Gromko i i Jacek Bogucki.

W wyborach 2019 zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość . Partia Jarosława Kaczyńskiego będzie mogła samodzielnie rządzić. Ma większość w Sejmie, jednak w Senacie to opozycja zdobyła większość. Frekwencja w woj. podlaskim wyniosła 56,97 %. W Białymstoku wyniosła ona 65,72%, w Łomży 58,48 %, a w Suwałkach 56,92 %. W całej Polsce frekwencja wyniosła 61,16%.

Wybory 2019. Radość w sztabie PiS w Białymstoku. Zobacz WIDEO: