Bezpłatna pomoc prawna w Białymstoku. Zobacz, gdzie można uzyskać darmowe porady

i

Autor: UM Białystok Bezpłatna pomoc prawna w Białymstoku. Zobacz, gdzie można uzyskać darmowe porady

Bezpłatna pomoc prawna w Białymstoku. Zobacz, gdzie można uzyskać darmowe porady

2018-12-13 14:33

W przyszłym roku białostoczanie ponownie skorzystają z bezpłatnej pomocy prawnej. Miasto Białystok rozstrzygnęło konkurs ofert na realizację tego zadania. Prowadzeniem punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego zajmą się dwie fundacje.

W Białymstoku, przy ul. Św. Rocha 3, powstanie sześć punktów udzielających nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego i edukacji prawnej. Będzie tam można uzyskać pomoc od m.in. adwokatów i radców prawnych: od 1 stycznia do 31 grudnia, w dni robocze – od poniedziałku do piątku.

Czytaj także: Jest praca w Straży Miejskiej. Szukają ludzi do monitoringu. Jakie zarobki?

Trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej poprowadzi Fundacja „Spe Salvi”, trzy punkty poradnictwa obywatelskiego – Fundacja Honeste Vivere. Obydwie organizacje zajmą się także realizacją edukacji prawnej. Koszt to ponad 384 tys. zł.

Urząd Miejski w Białymstoku informuje, że w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej uprawnione osoby uzyskają informacje o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących im uprawnieniach lub o spoczywających na nich obowiązkach. Otrzymają też wskazówki co do sposobu rozwiązania problemu prawnego i pomoc w sporządzeniu pisma.

Z kolei nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmie w szczególności porady dla osób zadłużonych, z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego. Dzięki edukacji prawnej mieszkańcy będą mogli zdobyć wiedzę m.in. o swoich prawach, obowiązkach, mediacji i sposobach polubownego rozwiązywania sporów.

Czytaj także: Białystok. Pogoda na Święta Bożego Narodzenia. Czy spadnie śnieg? Ta prognoza może Was zaskoczyć

Inicjatywa bezpłatnych porad prawnych jest realizowana od 2016 roku z myślą o najuboższych, seniorach, kombatantach i weteranach, posiadaczach Karty Dużej Rodziny oraz ofiarach klęsk. Z pomocy mogą też korzystać osoby, które nie ukończyły 26 lat. W 2018 roku z tej pomocy skorzystało ok. 2,5 tys. osób. Punkty mieszczą się przy ul. Św. Rocha 3 (pok. 7A i 7B) i ul. L. Zamenhofa 5C (pok. 4 i 11), są czynne od poniedziałku do piątku.