Białostockie Centrum Onkologii. Przełomowa operacja. Rekonstrukcja piersi płatem DIEP

i

Autor: Białostockie Centrum Onkologii Białostockie Centrum Onkologii. Przełomowa operacja. Rekonstrukcja piersi płatem DIEP

Białostockie Centrum Onkologii. Przełomowa operacja. Rekonstrukcja piersi płatem DIEP

2021-10-25 7:39

W piątek w Białostockim Centrum Onkologii odbyła się pierwsza w Podlaskiem operacja rekonstrukcji piersi płatem DIEP. Jest to zabieg, w trakcie którego przy użyciu tkanek z powłok brzucha uzyskujemy rekonstruowaną pierś o wyglądzie najbardziej zbliżonym do naturalnej piersi.

To pierwsza tego typu operacja w Podlaskiem. Jest czasochłonna i prowadzona przez dwa zespoły chirurgów. Pierwszy zespół pobiera płat z podbrzusza, wyizolowuje naczynia, które będą zespalane. W tym czasie, drugi zespół chirurgów wycina bliznę po przebytej wcześniej mastektomii i przygotowuje naczynia piersiowe wewnętrzne do zespolenia. Końcowym etapem jest zespolenie mikrochirurgiczne naczyń krwionośnych, uformowanie rekonstruowanej piersi i zamknięcie ubytku powłok jamy brzusznej. W Białostockim Centrum Onkologii zabieg przeprowadzono u 50-letniej białostoczanki, która przeszła amputacje piersi i w zeszłym roku była leczona onkologicznie. Operację przeprowadził zespół chirurgów z różnych ośrodków w Polsce na czele z dr. n. med. Danielem Maliszewskim, chirurgiem onkologiem z oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Czytaj też: Młoda kobieta w ciąży miała olbrzymiego guza. Lekarze z Białegostoku przeprowadzili skuteczną operację [ZDJĘCIA]

Jest to metoda z wyboru pacjentek, które wcześniej przeszły mastektomię, czyli usunięcie piersi oraz radioterapię, gdzie dedykowana jest rekonstrukcja z tkanek własnych, a w niektórych przypadkach u pacjentek, które mają amputację z jednoczasową rekonstrukcją i zastosowaniem płata DIEP. Jest to jakby najbardziej finezyjny zabieg w chirurgii piersi, w chirurgii rekonstrukcyjnej piersi, więc jest to coś, co powinno być, wydaje się, obligatoryjnie wykonywane, ale wymaga to wyszkolonych osób, specjalistycznego sprzętu, więc fajnie, że udało się taki zabieg zainaugurować – podkreślił podczas konferencji prasowej dr Maliszewski.

Rak piersi to drugi co do częstości występowania nowotwór w Polsce. Liczba zachorowań to około 18 tysięcy rocznie. Nowoczesne leczenie pacjentek na raka piersi odbywa się w wielodyscyplinarnych zespołach, a jego nieodłączną częścią powinien być chirurg wykonujący rekonstrukcję piersi. Obecnie w Polsce zabiegi DIEP wykonywane są w zaledwie kilku ośrodkach, w których liczba operacji rocznie nie przekracza 100. Statystycznie, około tysiąc kobiet rocznie po leczeniu onkologicznym ma potrzebę odtworzenia piersi. Dla większości z nich dobrym wyborem będzie rekonstrukcja płatem DIEP.

Parkingowy koszmar przed szpitalem Onkologicznym. Mieszkańcy są wściekli
Sonda
Czy polskie szpitale powinny przyjmować chorych z zagranicy?