Oskarżeni odpowiedzą za nielegalne automaty do gier

i

Autor: SteveSawusch/cc0/pixabay Oskarżeni odpowiedzą za nielegalne automaty do gier

Białystok: 11 osób na ławie oskarżonych. Chodzi o nielegalne automaty do gier

2018-07-24 12:42

Do Sądu Rejonowego w Białymstoku trafił akt oskarżenia przeciwko 11 osobom. Jest to efekt śledztwa dotyczącego nielegalnego organizowania gier hazardowych na automatach.

Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku zakończył śledztwo dotyczące nielegalnego organizowania gier hazardowych na automatach.  Na ławie oskarżonych zasiądzie Jarosław Z. – prezes zarządu spółki Fortuna sp. z o.o., Kinga J. – wiceprezes zarządu spółki Fortuna sp. z o.o., a także Marek K., Piotr M., Marek Sz., Grzegorz K., Paweł L., Joanna K., Jacek K., Tadeusz J. oraz Robert K. – zatrudnieni w spółce Fortuna na stanowiskach referentów do spraw rozliczeń lub serwisantów oraz sprawujący faktyczny nadzór nad punktami gier.

Jarosław Z. i Kinga J. zostali oskarżeni o urządzanie i prowadzenie gier na automatach do gry o niskich wygranych wbrew przepisom ustawy z 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych, a następnie ustawy z 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych. Automaty, na których prowadzone były gry, po wymianie i aktualizacji oprogramowania, nie zostały poddane wymaganym badaniom upoważnionej jednostki badającej. W rzeczywistości automaty te pozwalały na uzyskanie jednorazowej wygranej wyższej od maksymalnej dopuszczalnej wygranej – 15 euro (60 złotych) oraz na grę za stawkę wyższą niż dopuszczalna – 0,07 euro (0,50 złotych).

Badania automatów przeprowadzone przez powołanych w sprawie biegłych sądowych wykazały, że dzięki zmienionemu oprogramowaniu realizują one ciąg informacyjno-skutkowy prowadzący do wygranej wyższej od 15 euro, a więc wyższej od maksymalnej dopuszczalnej wygranej. Umożliwiają one także grę za stawkę wyższą niż dopuszczalna – 0,07 euro. Zdarzały się wygrane sięgające kilku tysięcy złotych, a nawet 10 tysięcy złotych.

Oskarżeni nie dopilnowali także, aby osoby zajmujące się sprawowaniem nadzoru nad grami, bezpośrednio prowadzące te gry lub obsługujące automaty albo urządzenie do gier, uzyskały świadectwa zawodowe, co było wymagane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Do popełnienia tego przestępstwa doszło w okresie od 16 grudnia 2005 roku do 20 kwietnia 2011 roku w Białymstoku, Łodzi, Wrocławiu, Kuleszach Kościelnych i innych miejscowościach.

W toku śledztwa w kwietniu 2009 roku na polecenie prokuratora przeprowadzono czynności procesowe w 115 punktach działających na terenie Białegostoku, Gdyni, Katowic, Krakowa, Kielc, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Opola, Poznania, Szczecina, Torunia i Wrocławia. Zabezpieczono wówczas 297 automatów do gier o niskich wygranych. Wśród zabezpieczonych automatów były urządzenia zarejestrowane na spółkę Fortuna sp. z o.o. Do śledztwa dołączono również materiały postępowań prowadzonych przez Urzędy Celne w całym kraju, dotyczące w sumie 235 zabezpieczonych automatów zarejestrowanych na spółkę Fortuna sp. z o.o.

Pozostałym oskarżonym prokurator zarzucił prowadzenie gier na urządzeniach zarejestrowanych na spółkę Fortuna sp. z o.o. jako automaty do gier o niskich wygranych.

Czytaj także: Gdzie jest burza w Podlaskiem? Sprawdź prognozy pogody [MAPA, ZDJĘCIA]

Zobacz TO WIDEO: