Ks. Popiełuszko

i

Autor: Archiwum Ks. Popiełuszko

Męczeńska śmierć księdza

Białystok. 38. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W Podlaskiem powstanie muzeum poświęcone kapelanowi Solidarności

2022-10-19 12:23

38. lat temu agenci komunistycznej Służby Bezpieczeństwa zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę. W środę (19.10) w Białymstoku pod pomnikiem błogosławionego księdza złożono kwiaty. Kapelan "Solidarności" zmarł w wieku 37 lat.

Ks. Popiełuszko pochodził z Białostocczyzny. Urodził się w Okopach koło Suchowoli 14 września 1947 r. W środę rano (19 października) kwiaty pod białostockim pomnikiem księdza Popiełuszki złożyli działacze NSZZ "Solidarność", wojewoda podlaski, wicemarszałek województwa, delegacja IPN. Przed południem znicz pod pomnikiem księdza Jerzego zapalił także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. - Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko był kapelanem Solidarności, kapłanem niezłomnym (..) był kapelanem, który nigdy nie pogodził się z utratą przez Polskę niepodległości, był obrońcą represjonowanych przez system komunistyczny. Jego zabójstwo przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. było aktem bezprawnym, było zbrodnią, która godziła w całe społeczeństwo - powiedział pod pomnikiem dziennikarzom dyrektor oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela. Podkreślił, że nie znamy do dziś prawdziwych inspiratorów tej zbrodni. 

SB zamordowało ks. Popiełuszkę

Nie wiadomo dokładnie, co się wydarzyło od momentu porwania kapłana do chwili wrzucenia jego ciała do zalewu pod Włocławkiem. Prawdopodobnie Popiełuszko uciekł z samochodu podczas postoju przed hotelem Kosmos w Toruniu, ale esbecy go dogonili i pobili. Na podstawie sekcji zwłok potwierdzono, że był bity oraz związany w taki sposób, że przy każdym ruchu sznur zaciskał się wokół jego szyi. Wiele wskazuje na to, że zginął 19 października, zanim został wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Do nóg księdza oprawcy przywiązali worek z przygotowanymi wcześniej kamieniami.

Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wyraził nadzieję, że jeszcze bardziej postać i działalność ks. Popiełuszki pokaże w regionie, uaktualni, upowszechni - także młodym - przygotowywane Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. We wrześniu Fundacja "Dobro" rodziny Popiełuszków przekazała w darowiźnie Muzeum Podlaskiemu działkę (ok. 1 ha) w Okopach pod budowę tego muzeum. Ma ono być - jak informowano wcześniej - oddziałem Muzeum Podlaskiego. Według pierwotnych planów, muzeum miałoby być gotowe w 2025 roku. 

Zasługi Jerzego Urbana były CHWALEBNE! Jan Hartman: Popiełuszko NIE DZIAŁAŁ w słusznej sprawie

QUIZ. Historia i teraźniejszość. Większość pada przy piątym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski w...