Białystok. Dwóch strażaków NIE ŻYJE. Ich dowódca przed sądem

i

Autor: jch Białystok. Dwóch strażaków NIE ŻYJE. Ich dowódca przed sądem

Białystok. Dwóch strażaków NIE ŻYJE. Ich dowódca przed sądem [WIDEO]

2021-03-30 12:19

Jak podaje PAP, przed Sądem Rejonowym w Białymstoku rozpoczął się we wtorek proces dowódcy akcji gaśniczej, w której blisko 4 lata temu zginęło dwóch białostockich strażaków. W gaszonej hali magazynowej weszli oni na podwieszany sufit, który się pod nimi zawalił. Prokuratura zarzuciła oskarżonemu nieumyślne niedopełnienie obowiązków służbowych, skutkujące nieumyślnym narażeniem strażaków na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

W ocenie śledczych, oskarżony jako kierujący akcją jednostek PSP "nie zebrał w sposób dostateczny informacji na temat konstrukcji i umiejscowienia znajdującego się w budynku podestu technicznego i sufitu od znajdującego się na miejscu zdarzenia użytkownika budynku, w wyniku czego wchodzący w skład roty rozpoznawczej funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej zostali nieumyślnie narażeni przez niego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu". Według prokuratury, źródłem obowiązku dowodzącego akcją było rozporządzenie MSWiA z 2008 roku, w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków PSP. W art. 53 tego rozporządzenia jest mowa m.in. o tym, że podczas akcji ratowniczej "uwzględniając poziom dowodzenia" kierujący taką akcją "rozpoznaje zagrożenia, informuje o ich występowaniu oraz wydaje polecenia" mające na celu właściwe zabezpieczenie strażaków przed ich następstwami.

Sonda
Czy twoim zdaniem dowodzący akcją jest winny stawianych mu zarzutów?
Pożar kamienicy w Piastowie. W ogniu zginęły dwie osoby

Śledczy powołują się na zebrany w sprawie obszerny materiał dowodowy, w szczególności zeznania świadków, oględziny miejsca zdarzenia, zapisy nagrań rozmów z rejestratora PSP w Białymstoku oraz opinie biegłych, w tym m.in. z zakresu pożarnictwa. Prokuratura zaznacza, że nie ma bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między tym niedopatrzeniem, czy też zaniechaniem (ze strony dowodzącego akcją), a śmiercią strażaków.

Czytaj też: Rolnicy. Podlasie. Gienek z Plutycz przeżył rodzinną tragedię. Łzy cisną się do oczu

Jak podaje PAP, oskarżonemu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub do dwóch lat więzienia. Proces jest jawny, ale rozpoczął się bez udziału publiczności; dziennikarze nie mogli być obecni na sali, nie mogli też zostawić sprzętu nagrywającego. Powodem takiej decyzji jest stan zagrożenia epidemiologicznego: rozprawa odbywała się na małej sali, przy dużej liczbie osób, których obecność była konieczna, w tym rodzin zmarłych, które mają w sprawie status oskarżycieli posiłkowych lub pokrzywdzonych.

Jak poinformował po rozprawie dziennikarzy prokurator Jarosław Wierzba z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, proces rozpoczął się (otwarty został przewód sądowy), na kolejnej rozprawie - zaplanowanej na koniec lipca - sąd zaplanował rozpoczęcie przesłuchań świadków. W sumie prokuratura chce przesłuchać przed sądem ok. 30 świadków.

Jak wyjaśnił obrońca mec. Jan Oksentowicz, oskarżony nie przyznał się, ale składał wyjaśnienia. Potem sąd odczytywał zeznania złożone w śledztwie przez osoby, które w sprawie mają status oskarżycieli posiłkowych.

Do śmiertelnego wypadku w akcji gaśniczej w Białymstoku doszło 25 maja 2017 r. Wybuchł wówczas pożar dużej hali magazynowej. Przechowywano w niej m.in. plastikowe elementy sztucznych kwiatów i opony. Akcja trwała kilka godzin, uczestniczyło w niej ponad stu strażaków. W działaniach zginęło dwóch strażaków z komendy miejskiej PSP w Białymstoku. Mieli 26 i 29 lat i 4-letni staż w służbie. Ich zadaniem było rozpoznanie sytuacji w płonącym magazynie. Jak wynikało wtedy ze wstępnych ustaleń, na piętrze, przy słabej widoczności i dużym zadymieniu, weszli oni na podwieszany sufit, który się pod nimi zawalił. Czytaj też: Białystok. Strażacy ZGINĘLI podczas akcji. Trzecia rocznica TRAGEDII [ZDJĘCIA]

Śledztwo trwało kilka lat.