Pierwsze w 2022 r. miodobranie w pasiece miejskiej w Białymstoku

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz/Super Express

Białystok. Pierwsze w tym roku miodobranie w pasiece miejskiej nad Białą [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-05-24 14:32

Miodobranie czas zacząć – ogłosił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski (64 l.) i sam zabrał się do roboty. Pod czujnym okiem doświadczonego pszczelarza Mikołaja Maka własnoręcznie wydobył z ula wypełnione miodem ramki, oczyścił je, a następnie odwirował w specjalnej wirówce. To już trzeci sezon, gdy z miejskiej pasieki nad rzeką Białą pozyskiwany jest miód. Tak, jak w latach poprzednich, słodki przysmak trafi do słoiczków i zostanie wykorzystany w celach promocyjnych.

Białostocką pasiekę miejską założono jesienią 2019 r. nad rzeką Białą, bardzo blisko centrum miasta, tuż przy ruchliwej ul. Branickiego i obok jednej z największych galerii handlowych w mieście. Wbrew pozorom, jak zapewnia opiekujący się pasieką pszczelarz Mikołaj Mak, taka lokalizacja zapewnia pszczołom doskonałe warunki, zwłaszcza, że od kilku lat w okolicy wysiewane są kwietne łąki i pola słoneczników. Jak informuje miasto, wszystkie ule zostały zasiedlone rodzinami pszczół produkcyjnych z gatunku Krainka, popularnie zwanego Niemką. Ule zostały ustawione za rzeką. Mieszańcy mogą je obserwować przebywając na terenie parku, na drugim brzegu rzeki.

To już trzeci sezon, gdy z pasieki miejskiej zbieramy miód – mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podczas spotkania z dziennikarzami we wtorek 24 maja. Zaczęło się od pięciu uli, w tym czterech zabytkowych, zaś obecnie jest ich już osiem. – Pasieka nie ma charakteru komercyjnego, ale edukacyjny i symboliczny. Człowiek będzie żył dopóty, dopóki będą żyły pszczoły – tłumaczył włodarz miasta.

Czytaj też: Diabelski młyn w Białymstoku. 25 zł za przejażdżkę [CENNIK, GODZINY OTWARCIA]

Miód z miejskiej pasieki zbiera się nawet kilka razy w roku. W pierwszym miodobraniu w 2020 r. zebrano blisko 100 kg, a w roku ubiegłym było to już 150 kg. Podobnych rezultatów opiekun pasieki Mikołaj Mak spodziewa się także w tym roku. Miód po odwirowaniu trafia do 200-mililitrowych słoiczków i rozdawany jest bezpłatnie gościom i mieszkańcom Białegostoku podczas różnych miejskich uroczystości.

Zobacz też: Sjesta w białostockim zoo. Zwierzęta leniuchują po obiedzie [WIDEO]

Pierwsze w 2022 roku miodobranie w pasiece miejskiej w Białymstoku
Sonda
Czy smakuje Ci miód?