Jak poinformowała PAP Anna Kowalska z UM w Białymstoku, wykonawca w pierwszej kolejności ma rewitalizować obszar tzw. różanki, czyli ogrodu różanego (Rosarium), miejsca gdzie znajduje się także rzeźba "Praczki" oraz Bulwary Kościałkowskiego wzdłuż ul. Legionowej. Podkreśliła, że kolejne etapy prac będą uzgadniane z wykonawcą i jednostkami zarządzającymi parkiem. Miejsce przy "Praczkach" jest już ogrodzone przez wykonawcę. Niedaleko znajduje się też postawione zaplecze budowy.
- Będziemy starali się, aby na każdym etapie realizacji inwestycji mieszkańcom udostępniona była jakaś część parku. Na dziś nie mamy możliwości określenia, która i kiedy - zaznaczyła Kowalska. Dodała, że zależy to od postępu prac i uzgodnień. W ramach rewitalizacji zaplanowano m.in. przebudowę alejek, zieleni, nowe oświetlenie, a także m.in. budowę pochylni dla osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja zakłada też poprawę infrastruktury technicznej.
W głównej alejce Plant nasadzone są tuje (żywotniki), które mają kilkadziesiąt lat. Kiedy kilka lat temu wymieniano część z nich na nowe w części parku, spotkało się to ze sprzeciwem społeczników. Rewitalizacja obejmie też zieleń.
Cała rewitalizacja wraz z przebudową ul. Akademickiej będzie kosztowała blisko 46 mln zł.
W ramach rewitalizacji Parku Planty miasto planuje też inne inwestycje - m.in. budowę tężni, rozbudowę placu zabaw , a także budowę pomnika ostatniego przedwojennego prezydenta Białegostoku Seweryna Nowakowskiego.
Powstałe w latach 30. XX w. Park Planty i Bulwary Kościałkowskiego są wpisane do wojewódzkiego rejestru zabytków. Zajmują łącznie 14 ha powierzchni w centrum miasta bezpośrednio przy Pałacu Branickich, najważniejszym zabytku w mieście.