Białostocki Ośrodek Kultury

i

Autor: bialystok.pl Białostocki Ośrodek Kultury

Białystok: Tablica wybitnego dokumentalisty - Dzigi Wiertowa do usunięcia. Nie podoba się radnym PiS

2017-02-24 10:14

Odsłonięta w 2009 roku będzie zdemontowana w roku 2017. Chodzi o tablicę poświęconą jednemu z najwybitniejszych dokumentalistów w dziejach kina - białostoczaninowi Dżidze Wiertowowi. Inicjatorem jej usunięcia jest radny PiS - Tomasz Madras.

Białostockim radnym Prawa i Sprawiedliwości, którzy przegłosowali demontaż tablicy wiszącej na budynku Białostockiego Ośrodka Kultury nie spodobała się polityczna działalność Wiertowa. Artysta pomimo tego, że był uznanym na całym świecie dokumentalistą - był również czynnym komunistą.

Według pomysłodawców usunięcia tablicy, "komunistyczne dokonania" Wiertowa są bardziej znaczące, więc tablica w jego mieście mu się nie należy.

Dziga Wiertow - jeden z najwybitniejszych dokumentalistów w dziejach kina.

Filmowiec urodził się w 1895 roku w Białymstoku. Jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi Dawid Abelowicz Kaufman. Podstawowym celem Wiertowa, o którym wiele pisał w swoich esejach było „uchwycenie w filmie prawdy” pokazywanie fragmentów rzeczywistości, które zebrane razem mają większą wartość niż to, co można zobaczyć gołym okiem. Ponadto wierzył w wyższość kamery filmowej nad okiem ludzkim.

W latach 30. jego filmy w Związku Sowieckim miały problemy: Trzy pieśni o Leninie zostały zatrzymane przez Stalina za zbytnią gloryfikację postaci Lenina. Po utracie możliwości niezależnego tworzenia filmów, Wiertow ograniczył swoją działalność do montażu kronik filmowych.

>>> UWAGA Białystok: Oszuści podszywają się pod policjantów! Mogą nadal szukać swoich ofiar

ZOBACZ najnowsze podsumowanie od ESKA INFO