Polecany artykuł:
Białostockim radnym Prawa i Sprawiedliwości, którzy przegłosowali demontaż tablicy wiszącej na budynku Białostockiego Ośrodka Kultury nie spodobała się polityczna działalność Wiertowa. Artysta pomimo tego, że był uznanym na całym świecie dokumentalistą - był również czynnym komunistą.
Według pomysłodawców usunięcia tablicy, "komunistyczne dokonania" Wiertowa są bardziej znaczące, więc tablica w jego mieście mu się nie należy.
Dziga Wiertow - jeden z najwybitniejszych dokumentalistów w dziejach kina.
Filmowiec urodził się w 1895 roku w Białymstoku. Jego prawdziwe imię i nazwisko brzmi Dawid Abelowicz Kaufman. Podstawowym celem Wiertowa, o którym wiele pisał w swoich esejach było „uchwycenie w filmie prawdy” pokazywanie fragmentów rzeczywistości, które zebrane razem mają większą wartość niż to, co można zobaczyć gołym okiem. Ponadto wierzył w wyższość kamery filmowej nad okiem ludzkim.
W latach 30. jego filmy w Związku Sowieckim miały problemy: Trzy pieśni o Leninie zostały zatrzymane przez Stalina za zbytnią gloryfikację postaci Lenina. Po utracie możliwości niezależnego tworzenia filmów, Wiertow ograniczył swoją działalność do montażu kronik filmowych.