Ile kosztują bilety w Białymstoku?

i

Autor: Erdenebayar/cc0/pixabay.com Ile kosztują bilety w Białymstoku?

Ceny biletów w komunikacji miejskiej w Białymstoku. Za ile pojeździmy po mieście? [INFORMATOR]

2017-03-21 16:22

W ostatnim czasie komunikacja miejska zyskuje coraz więcej zwolenników. Autobusami pojedziemy nie tylko szybciej, ale i bardziej ekologicznie. Ile nas to będzie kosztować? Sprawdź ceny biletów na komunikację miejską w Białymstoku!  

Wiecie, że Białystok to jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce? Korzystanie z komunikacji miejskiej to nie tylko wygodna alternatywa, niewymagająca długich poszukiwań miejsca do zaparkowania, ale przy okazji ekologiczny środek transportu, którym możemy dojechać do pracy lub szkoły. Do autobusów przesiada się coraz więcej białostoczan.

Jazda na gapę w Białymstoku może kosztować nas nawet 300 zł. Lepiej więc wsiadając do autobusu od razu skasować bilet. Najpierw jednak musimy wiedzieć, gdzie go kupić, ile kosztuje i jakie ulgi nam przysługują. Oto najważniejsze informacje!

Gdzie kupić i dla kogo ulgi?

Bilety komunikacji miejskiej możemy kupić w kioskach lub sklepach, w niektórych z nich możemy również doładować bilety zakupione przez internet na e-karcie. Istnieje jednak wiele przypadków, w których korzystanie z komunikacji miejskiej jest bezpłatne. Dotyczy to m.in.: dzieci poniżej 7. roku życia, które nie chodzą jeszcze do szkoły, niepełnosprawnych dzieci i młodzieży do 24. roku życia, osób powyżej 70. roku życia.

Na jak długo?

Z biletów ulgowych (50%) mogą z kolei korzystać uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, studenci (bez ograniczenia wieku w przypadku studentów z Polski), emeryci do 70. roku życia, a także osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. W Białymstoku w komunikacji miejskiej możemy skorzystać również z biletów czasowych. 60-minutowy bilet nie uprawnia do przesiadek, ale bilet 24-godzinny lub 3-dniowy już tak.

Za ile pojeździmy?

Jeśli chodzi o ceny biletów, to w przypadku jednorazowego przejazdu w ramach jednej strefy zapłacimy 2,8 zł za bilet normalny i 1,4 za ulgowy. W przypadku e-karty ceny te będą wynosiły kolejno 2,7 i 1,35 zł. Za bilet 60-minutowy zapłacimy 3,5 zł, a za 24-godzinny 10 zł i 16 zł za 3-dniowy. Bilety ulgowe będą o połowę tańsze. Seniorzy mogą skorzystać zaś z biletu specjalnego za 120 zł na cały rok. Przysługuje on osobom powyżej 60. roku życia, które nie przekraczają kryterium dochodowego obowiązującego przy świadczeniach z MOPS.

Bilety na dłużej

Możemy również wykupić bilety okresowe imienne na miesiąc, 30-dni i 3 miesiące na jedną lub wszystkie linie. Bilet miesięczny obowiązuje od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca. za bilet na miesiąc na jedną linię zapłacimy 70 zł, na wszystkie linie 80 zł, trzymiesięczne na wszystkie linie to 230 zł a 30-dniowy to 84 zł. Bilety ulgowe stanowią 50% podanej kwoty.

Czytaj także: Uwaga kierowcy! Od dziś duże utrudnienia na krajowej ósemce