Nie byłoby jarmarków w Choroszczy, gdyby nie dominikanie, których w 1654 r. sprowadził tutaj wojewoda trocki Mikołaj Stefan Pac. Ze źródeł historycznych wiemy, że zakonnicy, podczas odpustu na św. Dominika, organizowali je aż do rozwiązania klasztoru w XIX w.
Rozbiory, wojny światowe i lata PRL-u niestety przerwały tę tradycję i dopiero w 1990 r. – dzięki inicjatywie społeczników i ówczesnego dyrektora miejscowego domu kultury Józefa Waczyńskiego – udało się zorganizować pierwszy Jarmark Dominikański w nowoczesnej formule. Przeczytaj również: Rajskie Podlasie. Konkurs fotograficzny dla każdego
W kolejnych latach Jarmark rozwijał się, stając się z czasem jedną z największych imprez kulturalnych i handlowych w województwie podlaskim, organizowanym zwykle w pierwszą niedzielę sierpnia każdego roku. Na scenie Jarmarku występowały największe gwiazdy polskiej muzyki i kabaretu, zaś rzemieślnicy, handlowcy i rękodzielnicy, by zaprezentować i sprzedać swoje wyroby, przyjeżdżali tu z najdalszych regionów kraju. Nigdy też nie zawiodła publiczność.
W związku z pandemią przypadająca w tym roku 31. edycja „nowożytnego” Jarmarku Dominikański nie może odbyć się tak, jak przyzwyczaili nas do tego organizatorzy. Powstał jednak „plan B”, o którym poinformowało Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy:
W związku z pandemią oraz panującym reżimem sanitarnym, tegoroczny Jarmark Dominikański odbędzie się w innej niż dotychczas formule. Nową inwencją będą warsztaty dla uczestników imprezy:
- Poniedziałek 3 sierpnia, godz. 17:00 – warsztaty tkaniny dwuosnowowej (aula M-GCKiS)
- Wtorek 4 sierpnia, godz. 18:00 – warsztaty wikliniarskie (aula M-GCKiS)
- Środa 5 sierpnia, godz. 18:00 – warsztaty haftu krzyżykowego (aula M-GCKiS)
- Czwartek 6 sierpnia, godz. 18:00 – warsztaty garncarskie (aula M-GCKiS)
- Piątek 7 sierpnia, godz. 18:00 – warsztaty kulinarne (aula M-GCKiS)
- Niedziela 9 sierpnia, godz. 19:30 – warsztaty tańca tradycyjnego oraz potańcówka z KAPELĄ BATAREJA (Plac Brodowicza w Choroszczy)
Zapisy:
- najpóźniej do 29 lipca 2020 r. na adres mailowy: [email protected]
- udział w warsztatach jest BEZPŁATNY
- limit miejsc - 12
- o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń
- każdy z warsztatów będzie transmitowany on-line