Z kolei czujniki Airly rozsiane niemal po całym Białymstoku wskazują, ze normy pyłów zawieszonych w powietrzu są obecnie przekroczone o ponad 100 procent.
Czytaj także: Białystok. Policja szukała tej kobiety przez 10 lat. Zobacz, co zrobiła
Przypominamy, że w skład smogu wchodzi pył zawieszony drobny, czyli PM10 i PM2,5. Są to najbardziej powszechne zanieczyszczenia związane z tzw. niską emisją. Pochodzą ze spalin samochodowych, z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych, w których spalanie odbywa się złej jakości węglem, i w piecach o niskich parametrach grzewczych.
W skład pyłu zawieszonego wchodzą m.in. drobiny siarki, metali ciężkich, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny (najgroźniejsze ze znanych człowiekowi substancji!) oraz różne alergeny. Pył zawieszony jest tak bardzo drobny, że nie można go dostrzec gołym okiem. Dociera do pęcherzyków płucnych, a stamtąd trafia do krwiobiegu.
Czytaj także: Białystok. Smogobus przejechał już 6,8 tys. kilometrów
Wdychanie go zwiększa zagrożenie wystąpienia przewlekłej zaporowej choroby płuc, nasila objawy chorób płuc, astmy, egzemy i chorób serca. Przebywanie w smogu zwiększa podatność na infekcje dróg oddechowych, powoduje zapalenie spojówek oraz nosa i gardła.
Polecany artykuł:
Objawy zatrucia smogiem. Co nas powinno zaniepokoić?
- uporczywy ból głowy
- zaczerwienione, piekące oczy
- kaszel nasilający się po spacerze
- problemy z koncentracją
- częste infekcje górnych dróg oddechowych
- przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Z kolei długotrwała ekspozycja na działanie zanieczyszczonego powietrza może przyczyniać się do:
- nowotworów złośliwych krtani, płuc, gardła
- upośledzenia funkcji poznawczych
- zawału serca
- udaru
- problemów z układem krążenia
Warto wiedzieć, że jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zakładanie maseczek antysmogowych oraz unikanie spacerów, gdy stan powietrza ulega pogorszeniu.
Zobacz WIDEO: Szymon Hołownia kandydatem na prezydenta RP? Komentują białostoczanie