Sytuacja na granicy

Grupa migrantów próbowała nielegalnie przedostać się przez granicę. Tak zareagowali na widok polskich służb

2025-02-20 11:07

Migranci nie ustają w próbach nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W miniony weekend (14 - 16 lutego) w woj. podlaskim doszło do ponad 70 takich prób. "Większość z tych osób na widok polskich służb zawróciło w głąb Białorusi" - przekazała Katarzyna Zdanowicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej (POSG).

- W miniony weekend polska granica naruszona została w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Krynkach, Michałowie, Płaskiej, Narewce i Bobrownikach. Cudzoziemcy usiłowali między innymi sforsować graniczne rzeki  Świsłocz i Istoczankę - przekazała Katarzyna Zdanowicz z POSG.

Czytaj też: Tragedia na granicy. Nie żyje żołnierz biorący udział w operacji "Bezpieczne Podlasie"

Jak informuje Straż Graniczna, od początku 2025 roku na odcinku ochranianym przez Podlaski Oddział Straży Granicznej odnotowano blisko 500 prób nielegalnego przekroczenia polsko – białoruskiej granicy.

Na początku lutego zakończył się montaż zapory elektronicznej na polsko-białoruskiej granicy na odcinkach rzek Istoczanka i Świsłocz w Podlaskiem. Zamontowano ponad 500 słupów i 1,3 tys. kamer.

Zapora na granicy z Białorusią

Na 186 km granicy z Białorusią stoi – zbudowana w 2022 r. – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, jednak nie obejmowała ona odcinków rzecznych.

Straż Graniczna w połowie ubiegłego roku podpisała umowy na modernizację tych dwóch zapór, by uszczelnić zaporę i objąć większym monitoringiem granicę z Białorusią. Prace przy zaporze stalowej, które polegały na montażu dodatkowych poziomych przęseł, a także zwojów concertiny, zostały zakończone w połowie grudnia.

Migranci szturmują polską granicę. Archiwalne zdjęcia z 2021 roku:

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?