Jak czytać oferty pracy?

i

Autor: Materiały prasowe pracuj.pl Jak czytać oferty pracy?

Jak czytać oferty pracy?

2019-02-11 13:00

Obecnie większość ofert pracy odnajdziemy albo w Sieci, albo w urzędach pracy bądź agencjach pośrednictwa. W natłoku ogłoszeń warto poświęcić nieco czasu na ich prawidłową selekcję, dzięki czemu zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze, związane z dojazdami na niepotrzebne rozmowy kwalifikacyjne. Wybieranie wartościowych ofert pracy tak, by aplikować do najlepszych, to pewnego rodzaju sztuka.

AAA dam pracę, czyli ogłoszenia z poprzedniej epoki

Serwisy w rodzaju pracuj.pl stworzyły nową jakość w gatunku ogłoszeń z pracą: zanim solidne portale zaczęły agregować i publikować takie anonse na swoich łamach, osoby szukające nowego zajęcia skupiały się albo na ogłoszeniach lokalnych albo na ogólnopolskich portalach z ogłoszeniami różnego rodzaju, na których umieszczenie oferty było bezpłatne. Taka sytuacja często prowadziła do rozdźwięku pomiędzy ilością dostępnych ogłoszeń a realnymi ofertami pracy - spora część z nich była od dawna nieaktualna bądź też służyła w rzeczywistości zbieraniu danych osobowych. Wiele z nich było zakamuflowanymi propozycjami pracy we wszelkiego rodzaju akwizycji, kusząc osoby, które przeglądały oferty pracy nieistniejącymi stanowiskami, które w momencie rozmowy kwalifikacyjnej akurat były już rozdysponowane, ale firma oferowała umowy na aktywną sprzedaż produktów bądź usług. Na szczęście obecnie takie ogłoszenia stanowią niewielki procent całości, zresztą znaleźć je można niemal wyłącznie na witrynach z ogłoszeniami bezpłatnymi, które obejmują wszystkie dziedziny.

Jak czytać oferty pracy?

i

Autor: Materiały prasowe pracuj.pl Jak czytać oferty pracy?

Co powinno znaleźć się w wiarygodnej ofercie pracy?

Jeśli obawiamy się, że znaleziona przez nas praca jest mało wiarygodna, przede wszystkim powinniśmy skupić się na podstawowych elementach:

  • czy w ogłoszeniu podano dokładne namiary na firmę (nazwa, adres, strona internetowa);
  • czy podano konkretną nazwę stanowiska, na które aplikujemy, a także oczekiwania co do kandydata oraz podstawowy zakres obowiązków;
  • czy podano widełki stawki minimalnej i maksymalnej na ogłaszanym stanowisku.

Nasze obawy powinny wzbudzić oferty pracy, które:

  • wymagają zainwestowania jakichkolwiek pieniędzy;
  • obligują nas do wysłania przelewu na podany numer konta w wysokości 1 zł;
  • nie podają dokładnych namiarów na ogłoszeniodawcę;
  • unikają sprecyzowania obowiązków i wymagań.

Czym charakteryzują się wiarygodne oferty pracy?

  • Podają pełne dane firmy (często z namiarami na osobę odpowiedzialną za rekrutację);
  • Opisują szczegółowo zakres obowiązków i wymagania na oferowane stanowisko;
  • Poza proponowanym wynagrodzeniem podają profity, na które może liczyć pracownik firmy (karta multisport; przekąski; szkolenia itp).

Artykuł sponsorowany