Kochanie, zróbmy badanie. 60 par skorzysta z badań USG w Białostockim Centrum Onkologii

i

Autor: Białostockie Centrum Onkologii/mat. prasowy Białostockie Centrum Onkologii

"Kochanie, zróbmy badanie". 60 par skorzysta z badań USG w Białostockim Centrum Onkologii

2021-02-11 13:07

60 par skorzysta w lutym z badań USG w Białostockim Centrum Onkologii w ramach akcji "Kochanie, zróbmy badanie” zorganizowanej w związku ze świętem zakochanych, które przypada 14 lutego. W środę na badania przyszły pierwsze pary. - Paniom wykonywane jest badanie USG piersi, panom USG jamy brzusznej - poinformowała rzeczniczka Białostockiego Centrum Onkologii Monika Mróz.

Badania te wybrano dlatego, że rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet, problemem są także często występujące nowotwory układu pokarmowego, stąd badanie USG jamy brzusznej u panów. BCO jako jedyny szpital onkologiczny w województwie podlaskim prowadzi wiele akcji i badań profilaktyki nowotworów.

"Rak piersi we wczesnej fazie jest bezobjawowy, dlatego tak ważne jest jego wykrycie na wczesnym etapie, które daje możliwości na całkowite wyleczenie, małe okaleczenie (pooperacyjne-PAP) i powrót do normalności" - podkreśla lekarka radiolog z BCO Marta Zysk w przekazanych PAP materiałach o akcji "Kochanie, zróbmy badanie".

Jak badać piersi?

Lekarze przypominają, że rocznie na nowotwór piersi zapada 17 tys. pań, dlatego zachęcają do regularnych kontroli, samobadania piersi nawet od 18-ego roku życia, a pierwsze kontrole badanie USG piersi proponują paniom w wieku 25 lat. "Natomiast kobieta, która kończy lat 50, powinna wykonać pierwszą mammografię" - dodaje Marta Zysk. Przypomina, że są realizowane programy profilaktyki raka piersi i mammografię można w ich ramach wykonać bezpłatnie, bez skierowania.

Czytaj też: Gwiazda "Rolnicy Podlasie" ma problemy. Andrzej z Plutycz w sądzie

Radiolog Tomasz Łobacz mówi, że jeżeli nie mamy objawów czy dodatkowych obciążeń lub wskazań, badania profilaktyczne powinniśmy zaczynać wykonywać około 35. roku życia. Dodaje, że im wcześniejszą wiedzę mamy, tym łatwiej np. zlokalizować w czasie kiedy u danego pacjenta zaczęły się pojawiać problemy czy zmiany. Specjalista dodaje, że w badaniach profilaktycznych chodzi przecież o to, by wykryć zmiany jak najmniejsze i jak najwcześniej. "Wtedy możemy pacjentowi niemal zagwarantować wyleczenie" - podkreśla Łobacz.