Aktualizacja, wtorek, 27 sierpnia: Policjanci z podlaskiej drogówki w poniedziałek kontrolowali trzeźwość kierowców. 42 osoby wsiadły za kierownicę na "podwójnym gazie". Jedną z tych osób okazał się 55-letni kierowca suzuki, który miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mundurowym tłumaczył, że aktualnie jedzie na odwyk alkoholowy.
W poniedziałek (26 sierpnia) na drogach województwa podlaskiego policjanci prowadzą wzmożone kontrolę kierowców. Trwa akcja "trzeźwość". Są już pierwsze efekty. Do godziny 7 policjanci zatrzymali na drogach 17 osób, które wsiadły za kierownicę na podwójnym gazie. Na Szosie Baranowickiej policjanci z białostockiej drogówki kilkanaście minut po 6 policjanci zatrzymali kierowcę Forda, który w organizmie miał 0,5 promila alkoholu. O 7.30 pojawiła się informacja, że "wpadło" już 25 kierowców na podwójnym gazie. Pijani kierowcy to prawdziwa plaga polskich dróg. Statystyki pod tym względem są zatrważające.
- Tylko do końca lipca policjanci zatrzymali blisko 1000 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę na podwójnym gazie; nietrzeźwi kierowcy spowodowali 15 wypadków drogowych, a to prawie 8% ogółu wypadków - informuje podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Pijani sprawcy wypadków. Te tragedie wstrząsnęły Polską
Co chwila słychać o wypadkach, w których sprawcami są właśnie osoby kierujące autem pod wpływem alkoholu. Nie pomagają ciągłe apele policjantów i przerażające przykłady z życia. W 2023 roku pijana matka pędziła swoim lexusem 140 km/h. Doszło do wypadku, w którym zginął jej 3,5-letni synek. W tym samym roku we wsi Boksycka na przedmieściach Ostrowca Świętokrzyskiego pijany kierowcy spowodował wypadek, w którym zginęło pięć osób wracających z wesela.
Policyjne kontrole trzeźwości mają charakter cykliczny. Podczas majowej akcji, tylko jednego dnia, policjanci z Podlasia skontrolowali trzeźwość blisko 11 tysięcy kierowców. 37 z nich wsiadło za kierownicę na "podwójnym gazie". Niechlubną rekordzistką okazała się 46-latka z Białegostoku, która wsiadła za kierownicę audi mając blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Za jazdę po alkoholu można stracić auto
14 marca 2024 roku w życie weszły przepisy pozwalające na konfiskatę samochodów pijanym kierowcom. Przepadek pojazdu mechanicznego będzie orzekany, jeżeli kierujący pojazd mechaniczny jest pod wpływem alkoholu, a zawartość alkoholu w jego organizmie jest wyższa niż 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1,5 promila we krwi.