Kraina jak z baśni. To ostatnia taka puszcza w Europie. Znajdziesz ją w Polsce

Puszcza Białowieska to unikalny na skalę Europy las pierwotny, który rozciąga się na pograniczu Polski i Białorusi. Znajduje się w województwie podlaskim, niedaleko granicy z Białorusią. To miejsce owiane legendą, pełne dzikiej przyrody, historii i tajemnic. Dlaczego warto je odwiedzić i co czyni je wyjątkowym?

Puszcza Białowieska - unikatowy las pierwotny

Puszcza Białowieska to ostatni nizinny las pierwotny w Europie. Oznacza to, że rośnie tu w dużej mierze naturalna, nietknięta ręką człowieka przyroda – tak jak wyglądała przed wiekami. W 1979 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie Puszczy rosną drzewa mające nawet 500 lat. Spotkać można tu potężne dęby, świerki i jesiony, które osiągają imponujące rozmiary. Las ten nie jest uporządkowany – leżą w nim powalone drzewa, a przyroda rządzi się własnymi prawami. To siedlisko niezwykłej bioróżnorodności.

Król puszczy – żubr

Symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr – największy ssak lądowy Europy. To właśnie tu, w 1929 roku, rozpoczęto proces jego restytucji po tym, jak gatunek niemal całkowicie wyginął. Dzięki staraniom naukowców i leśników dziś żubry żyją na wolności i można je spotkać podczas wizyty w rezerwacie pokazowym lub na specjalnych szlakach. Z najnowszych danych (marzec 2025) wynika, że na obszarze Puszczy Białowieskiej i sąsiadujących z nią terenów żyje około 870 żubrów.

Ciekawostki o Puszczy Białowieskiej

  • Ma własną stację kolejową – zabytkowy budynek w Białowieży pełni dziś funkcje turystyczne.
  • Była ulubionym miejscem polowań królów i carów – w XIX wieku Puszcza należała do cara Rosji, który utworzył tu cesarskie łowiska.
  • Żyje tu ponad 12 tysięcy gatunków zwierząt – w tym rysie, wilki, jelenie, orły przednie i sowy włochatki.
  • Panuje tu unikalny mikroklimat – czyste powietrze i bogactwo roślinności wpływają korzystnie na zdrowie.
  • Las bez korytarzy i linii prostych – w przeciwieństwie do typowych lasów gospodarczych, Puszcza nie ma regularnych nasadzeń ani prostych ścieżek.

Jak zwiedzać Puszczę Białowieską?

Do Białowieży – serca puszczy – można dojechać samochodem, autobusem lub pociągiem. Na miejscu warto skorzystać z usług lokalnych przewodników, którzy oprowadzają po strefach ścisłej ochrony. Popularne trasy to m.in.:

  • Szlak do Rezerwatu Ścisłego,
  • Trasa Żubra,
  • Ścieżki przyrodnicze „Żebra Żubra” i „Dziedzinka”.

Zobacz też: Piękne, ale opuszczone. AI wybrało najgorsze miasto do życia na Podlasiu

Puszcza Białowieska to miejsce idealne dla miłośników przyrody, fotografii i osób szukających spokoju z dala od cywilizacji. Można tu spotkać nie tylko żubry, ale też doświadczyć niepowtarzalnego kontaktu z dziką naturą, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej w Europie.

Zagroda Pokazowa Żubrów w Kopnej Górze
Sonda
Spotkałaś/ spotkałeś kiedyś na żywo żubra?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki