Kwalifikacja wojskowa 2020 w Białymstoku i woj. podlaskim zostanie przeprowadzona od dnia 3 lutego do 30 kwietnia 2020 roku. Na terenie całej Polski kwalifikacją zostanie objętych około 215 tys. osób. Kwalifikacja wojskowa ma określić, w oparciu o badania przeprowadzone przez powiatowe komisje lekarskie, stopień zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi.
Czytaj także: III wojna światowa? Gdzie są schrony w Białymstoku?
Nie oznacza to, że młodzi ludzie zostaną wcieleni do wojska. W Polsce w czasie pokoju nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej. Obowiązkowy jest jednak udział w kwalifikacji wojskowej. Powiatowa komisja lekarska w trakcie badania lekarskiego określa kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej. Następnie taka osoba zostaje przeniesiona do rezerwy bez odbycia służby wojskowej.
Jak czytamy w obwieszczeniu wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego: "Nieotrzymanie wezwania nie zwalnia osoby podlegającej stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu."
Kto ma obowiązek stawić się do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku?
Stawienie się przed komisją lekarską jest obowiązkowe. W przypadku niestawienia się przed komisją bez usprawiedliwienia, grożą poważne konsekwencje. Na kwalifikację wojskową stawić się muszą osoby, które w 2020 roku kończą 19 rok życia. Jak czytamy w rozporządzeniu: "Wzywa się również osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej zdolności do czynnej służby wojskowej."
Czytaj także: Ta książka jest hitem na Podlasiu. III wojna światowa? Oto data wybuchu ATOMOWEGO! Ta KSIĄŻKA mówi WSZYSTKO
Uwaga! Osoba, która z ważnych przyczyn nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, powinna zawiadomić o tym fakcie wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego. W razie nieuzasadnionego niestawienia się do kwalifikacji wojskowej osoby do tego zobowiązanej, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) nakłada na tę osobę grzywnę albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję.
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku podlegają zatem:
- mężczyźni urodzeni w 2001 roku
- mężczyźni urodzeni w latach 1996 - 2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
- osoby urodzone w latach 1999 - 2000, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej; zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniem kwalifikacji wojskowej i złożyły, w trybie art. 28 ust.4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
Kobiety do wojska
Do kwalifikacji wojskowej wzywane będą również kobiety, te urodzone w latach 1996-2001 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w:
- publicznych i niepublicznych uczelniach prowadzących kształcenie na kierunku: analityka medyczna, biotechnologia, ratownictwo medyczne, lekarskim, lekarsko – dentystycznym, pielęgniarstwo, położnictwo, weterynaria i psychologia
- szkołach policealnych prowadzących kształcenie w zawodzie technik weterynarii, technik medyczny, laborant, diagnosta laboratoryjny
- albo są studentkami lub absolwentkami tych szkól lub kierunków
Komisje lekarskie w Białymstoku
Białystok. Klub Osiedlowy „Millenium” w Białymstoku, ul. Mazowiecka 39 D. Czas pracy komisji: 17 lutego –30 kwietnia 2020r
Powiat białostocki. Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Warszawska 79 A. Czas pracy komisji: 10 lutego –30 marca 2020r.
- Gminy miejsko-wiejskie:Choroszcz, Czarna Białostocka, Łapy,Michałowo, Supraśl,Suraż,Tykocin,Wasilków, Zabłudów
- Gminy wiejskie: Dobrzyniewo Duże, Gródek, Juchnowiec, Poświętne, Turośń Kościelna, Zawady
Komisje lekarskie w innych miastach woj. podlaskiego
Kwalifikacja wojskowa. Co trzeba mieć przy sobie?
Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, obowiązane są stawić się w miejscu i terminie określonym w tym wezwaniu oraz posiadać:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości, w celu okazania go wójtowi lub burmistrzowi (prezydentowi miasta);
- dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają) - w celu przedstawienia jej powiatowej komisji lekarskiej;
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy, a także dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia albo pobierania nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe – w celu przedłożenia wojskowemu komendantowi uzupełnień lub jego przedstawicielowi.
Co grozi za niestawienie się do kwalifikacji wojskowej?
Osoby, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawią nakazanych dokumentów lub odmówią poddania się badaniom lekarskim podlegają grzywnie albo karze ograniczenia wolności.