Mieszkańcom Białegostoku groziła zagłada. W 1989 roku doszło do wykolejenia się cystern z chlorem [ZDJĘCIA]

2021-03-09 9:46 jch
Białystok. Wykolejenie się cystern z chlorem w 1989 roku. Miastu groziła katastrofa [ZDJĘCIA]
Autor: KW PSP w Białymstoku Białystok. Wykolejenie się cystern z chlorem w 1989 roku. Miastu groziła katastrofa [ZDJĘCIA]

W 1989 roku mieszkańcom Białegostoku groziło śmiertelne niebezpieczeństwo. W nocy z 8 na 9 marca w Białymstoku doszło do katastrofy kolejowej, podczas której wykoleił się pociąg z cysternami, w których był chlor. Gdyby zabójcza substancja wydostała się na zewnątrz, doszłoby do niewyobrażalnego dramatu i zginęłoby tysiące ludzi. Wielu białostoczan uznało za cud i do dziś, co roku, dziękują Bogu za ocalenie miasta.

32 lata temu, w nocy z 8 na 9 marca 1989 roku do Białegostoku wjechał pociąg towarowy z ZSRR. W skład pociągu wchodziło m.in. 12 cystern z ciekłym chlorem. W każdej z cystern było po 50 ton czystego chloru. Chlor jest żółtozielonym gazem około dwa i pół razy cięższym od powietrza, o nieprzyjemnym, duszącym zapachu, silnie trującym. Działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe, może prowadzić do obrzęku płuc, a w dużych stężeniach do śmierci. Na ul. Poleskiej, z powodu pęknięcia szyny, nastąpiła katastrofa. Cztery cysterny wykoleiły się, a następnie osunęły się na pobocze torów. Na szczęście cysterny nie natrafiły na żadną przeszkodę, która mogłaby rozerwać poszycie cystern.

Tunel grozy w Białymstoku. "Trauma z dzieciństwa". Stare graffiti i butelki po wódce

Gdyby zabójcza substancja wydostała się na zewnątrz, zginęłoby tysiące mieszkańców Białegostoku. Co gorsza, przez kilka godzin białostoczanie nie mieli pojęcia, że coś się stało. Dopiero około godz. 11 rozpoczęła się ewakuacja. Ustawianie wykolejonych cystern trwało ponad 10 godzin.

Czytaj też: Myto za przejście, wódka, nieciekawe towarzystwo. Białostocki tunel GROZY czeka przebudowa [ZDJĘCIA, WIDEO]

Czytaj też: Chanajki. Białostocka dzielnica burdeli i prostytutek. Atmosfera była gęsta [ZDJĘCIA]