Białystok. Miastu groziła zagłada. Cysterny z chlorem mogły zabić tysiące ludzi

i

Autor: Adam Ludwiczak/UM Białystok Białystok. Miastu groziła zagłada. Cysterny z chlorem mogły zabić tysiące ludzi

To był cud!

Białystok. Miastu groziła zagłada. Cysterny z chlorem mogły zabić tysiące ludzi

2023-03-09 14:42

W 1989 roku mieszkańcom Białegostoku groziło śmiertelne niebezpieczeństwo. W nocy z 8 na 9 marca w mieście doszło do katastrofy kolejowej, podczas której wykoleił się pociąg z cysternami, w których był chlor. Gdyby zabójcza substancja wydostała się na zewnątrz, doszłoby do niewyobrażalnego dramatu i zginęłoby tysiące ludzi. Wielu białostoczan uznało za cud i do dziś dziękują Bogu za ocalenie miasta.

34 lata temu, w nocy z 8 na 9 marca 1989 roku do Białegostoku wjechał pociąg towarowy z ZSRR. W skład pociągu wchodziło m.in. 12 cystern z ciekłym chlorem. W każdej z cystern było po 50 ton czystego chloru. Chlor jest żółtozielonym gazem około dwa i pół razy cięższym od powietrza, o nieprzyjemnym, duszącym zapachu, silnie trującym. Działa drażniąco na układ oddechowy i błony śluzowe, może prowadzić do obrzęku płuc, a w dużych stężeniach do śmierci. Na ul. Poleskiej, z powodu pęknięcia szyny, nastąpiła katastrofa. Cztery cysterny wykoleiły się, a następnie osunęły się na pobocze torów. Na szczęście cysterny nie natrafiły na żadną przeszkodę, która mogłaby rozerwać poszycie cystern.

Czytaj też: Maturzyści zginęli w drodze na Jasną Górę. Katastrofa autokaru w Jeżewie. Mija 16 lat od tragedii [ZDJĘCIA]

Gdyby zabójcza substancja wydostała się na zewnątrz, zginęłoby tysiące mieszkańców Białegostoku. Co gorsza, przez kilka godzin białostoczanie nie mieli pojęcia, że coś się stało. Dopiero około godz. 11 rozpoczęła się ewakuacja. Ustawianie wykolejonych cystern trwało ponad 10 godzin. W miejscu tych dramatycznych zdarzeń stoi krzyż z napisem: "Jezu, ufam tobie".

Przenosimy się z Warszawy do Czarnobyla. Mija 35 lat od wybuchu w elektrowni jądrowej

QUIZ. Białystok. Czy rozpoznajesz te miejsca i budynki?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się ta szkoła?
Słoneczny Stok