Nad Podlasie nadciąga burzowy kataklizm. Ostrzeżenia IMGW i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

2021-06-23 15:48
Nad Podlasie nadciąga burzowy kataklizm. Ostrzeżenia IMGW i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Autor: Łukasz Stepaniuk Nad Podlasie nadciąga burzowy kataklizm. Ostrzeżenia IMGW i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

W Białymstoku od kilku dni jest potwornie gorąco. Termometry pokazują w cieniu około 35°C. Ratunkiem dla przechodniów i rowerzystów są kurtyny wodne ustawione w centrum miasta. IMGW ostrzega, że w woj. podlaskim dziś oraz w najbliższych dniach mogą przejść gwałtowne burze, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu ludzi.

Potężne burze przetaczają się nad Polską. Według meteorologów IMGW, w środę w godzinach popołudniowych i wieczornych żywioł może zaatakować woj. podlaskie. Na terenie województwa obowiązują aktualnie dwa ostrzeżenia pogodowe drugiego stopnia. Pierwszy dotyczy upałów, a drugi właśnie wystąpienia gwałtownych burz z gradem. Ostrzeżenie obowiązuje od środy od godz. 12 do czwartku do godz. 2 w nocy. - Miejscami prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć nawalne opady deszczu o wydajności od 30 mm do 50 mm, lokalnie do około 60 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie duży grad - czytamy w oficjalnym komunikacie IMGW. Ostrzeżenie może zostać przedłużone także na kolejne dni, upał i burze mogą nam towarzyszyć aż do piątku. Niektórzy mieszkańcy Podlasia otrzymali także alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: Uwaga! Dziś gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zostań w domu, jeśli możesz.

Pamiętajmy, że burza może nas zaskoczyć w każdej chwili. Zwłaszcza wiosną i latem, gdy nieraz jesteśmy w drodze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, jak należy się zachować w czasie burzy. Pamiętajmy o tych wskazówkach, mogą one nam uratować życie! Tragiczna historia z Podlasia może być tu przestrogą: Mołoczki. Piorun zabił studenta. Tomek miał 22 lata. "Pioruny biły za naszymi plecami, jakby nas goniły" [ZDJĘCIA, WIDEO] Gdy zaskoczy cię burza, a jesteś na zewnątrz to: nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniesz porażony prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiatami oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny; unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie masz możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół); odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj; wyjdź natychmiast z wody; unikaj używania telefonu komórkowego, a najlepiej go wyłącz.

Poznań ZALANY! Ogromna nawałnica przeszła przez miasto!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE