Nad Podlasie nadciąga burzowy kataklizm. Ostrzeżenia IMGW i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

i

Autor: Łukasz Stepaniuk Nad Podlasie nadciąga burzowy kataklizm. Ostrzeżenia IMGW i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Nad Podlasie nadciąga burzowy kataklizm. Ostrzeżenia IMGW i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

2021-06-23 15:48

W Białymstoku od kilku dni jest potwornie gorąco. Termometry pokazują w cieniu około 35°C. Ratunkiem dla przechodniów i rowerzystów są kurtyny wodne ustawione w centrum miasta. IMGW ostrzega, że w woj. podlaskim dziś oraz w najbliższych dniach mogą przejść gwałtowne burze, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu ludzi.

Potężne burze przetaczają się nad Polską. Według meteorologów IMGW, w środę w godzinach popołudniowych i wieczornych żywioł może zaatakować woj. podlaskie. Na terenie województwa obowiązują aktualnie dwa ostrzeżenia pogodowe drugiego stopnia. Pierwszy dotyczy upałów, a drugi właśnie wystąpienia gwałtownych burz z gradem. Ostrzeżenie obowiązuje od środy od godz. 12 do czwartku do godz. 2 w nocy. - Miejscami prognozowane są burze, którym będą towarzyszyć nawalne opady deszczu o wydajności od 30 mm do 50 mm, lokalnie do około 60 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie duży grad - czytamy w oficjalnym komunikacie IMGW. Ostrzeżenie może zostać przedłużone także na kolejne dni, upał i burze mogą nam towarzyszyć aż do piątku. Niektórzy mieszkańcy Podlasia otrzymali także alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: Uwaga! Dziś gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zostań w domu, jeśli możesz.

Pamiętajmy, że burza może nas zaskoczyć w każdej chwili. Zwłaszcza wiosną i latem, gdy nieraz jesteśmy w drodze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, jak należy się zachować w czasie burzy. Pamiętajmy o tych wskazówkach, mogą one nam uratować życie! Tragiczna historia z Podlasia może być tu przestrogą: Mołoczki. Piorun zabił studenta. Tomek miał 22 lata. "Pioruny biły za naszymi plecami, jakby nas goniły" [ZDJĘCIA, WIDEO] Gdy zaskoczy cię burza, a jesteś na zewnątrz to: nie zatrzymuj się i nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami energetycznymi (jeżeli linia ulegnie zerwaniu, zostaniesz porażony prądem), niestabilnymi konstrukcjami np. wiatami oraz wszystkimi wysokimi elementami, bo one przyciągają pioruny; unikaj otwartej przestrzeni. Wykorzystaj jako schronienie istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie masz możliwości takiego ukrycia się, wykorzystaj zagłębienia terenu (rów, głęboki dół); odsuń się od metalowych przedmiotów i ich nie dotykaj; wyjdź natychmiast z wody; unikaj używania telefonu komórkowego, a najlepiej go wyłącz.

Poznań ZALANY! Ogromna nawałnica przeszła przez miasto!
Sonda
Jak znosisz pogodę, w której temperatura przekracza 30 stopni?