Niedziela Palmowa w Archikatedrze Białostockiej [ZDJĘCIA]

i

Autor: Teresa Margańska/archibial.pl Niedziela Palmowa w Archikatedrze Białostockiej 28.03.2021

Niedziela Palmowa w Archikatedrze Białostockiej [ZDJĘCIA]

2021-03-29 7:24

Bądźmy mocni naszą wiarą i starajmy się być Jezusem Chrystusem we wszystkich sytuacjach, bo przecież On jest Mesjaszem, On jest Zbawicielem. Bo Syn Boży stał się człowiekiem po to, aby nas doprowadzić do pełni szczęścia, do pełni życia - mówił w bazylice archikatedralnej w Białymstoku Abp Edward Ozorowski. W Kościele katolickim Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień czas bezpośrednio poprzedzający Święta Wielkanocne. W czasie liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć na krzyżu.

W Niedzielę Palmową w czasie mszy św. czytany jest opis Męki Pańskiej. Sama nazwa Niedzieli Palmowej pochodzi od wprowadzonego w XI w. zwyczaju święcenia palm. Liturgia Godzin wspomina, że "w Jerozolimie już w IV w. patriarcha dosiadał oślicy i otoczony radującymi się tłumami wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Zwyczaj ten wszedł do powszechnej praktyki na Zachodzie w wieku V i VI. Natomiast poświęcanie palm wprowadzono do liturgii dopiero w wieku XI".

W Niedzielę Palmową w czasie liturgii kapłan ma czerwone szaty, co ma zwrócić uwagę, że Chrystus wkracza do Jerozolimy, jako Król i Pan, odbierając spontaniczny hołd od jej mieszkańców. "Godność królewską Chrystusa akcentują antyfony i pieśni, które śpiewa się w czasie rozdawania palm i procesji" – zwraca uwagę Liturgia Godzin (brewiarz).

Zwyczaj święcenia palm pojawił się w XI wieku. Zgodnie z tradycją przechowywane są przez cały rok. Powstałym z ich spalenia popiołem posypywane są głowy wiernych w Środę Popielcową. W Polsce palmy robione są z gałęzi wierzbowych z baziami i z liści bukszpanu lub borówek. W niektórych regionach przygotowywane są także z suszonych kwiatów. Na Kurpiach np. palmy sięgają nawet 2-3 metrów wielkości i są przystrojone w sztuczne kwiaty. Palmy wkładano w domach za krzyże i obrazy, by "strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże”, oraz na polach, wierząc, że zapewnią obfite plony

We Włoszech i w Hiszpanii w Wielkim Tygodniu istnieje tradycja urządzania się przez 7 dni procesji pasyjnych. Przy świetle świec i biciu dzwonów idzie długi pochód z niezliczonymi wizerunkami Chrystusa, Matki Bożej i świętych. W Polsce w Niedzielę Palmową pasyjne misteria ludowe odbywają się w każdy Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej. Widowisko o charakterze misteriów paschalnych wystawiane jest także na poznańskiej Cytadeli.

Czytaj też: 14. rocznica śmierci "Czarownicy". Tak wygląda grób Simony Kossak, znanej i lubianej przyrodniczki [WIEDEO, ZDJĘCIA]

Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?