- Nasza decyzja przede wszystkim wynika z dbałości o mieszkańców regionu ale także o turystów. Od kilku lat staramy się, by transport kolejowy był atrakcyjny i zyskiwał coraz większą popularność – mówi Jerzy Leszczyński, marszałek województwa. – Dotyczy to zarówno połączeń codziennych, niezwykle potrzebnych osobom dojeżdżającym do pracy czy szkoły, jak też połączeń sezonowych - jak pociąg do Walił, czy też weekendowych - do Kowna. Te dwa ostatnie połączenia chcielibyśmy kontynuować w roku 2019.
Czytaj także: Zmiana tras i rozkładów siedmiu linii autobusowych w Białymstoku!
W umowie Zarządu Województwa i Zarządu Przewozów Regionalnych na rok 2019 znalazło się 70 pociągów krajowych, czyli o dwa więcej niż kursuje obecnie.
- W przyszłym roku, o jedną parę zwiększy się liczba kursujących pociągów na linii Białystok – Czeremcha. Relacje dwóch par pociągów zostały wydłużone, tj. pociąg obecnie kursujący z Białegostoku do Grajewa będzie kursował do Ełku, a pociąg z Białegostoku do Łap, od nowego roku dojedzie do Szepietowa. Ponadto, wiele pociągów na trasach z Białegostoku do Kuźnicy Białostockiej, Suwałk, Czeremchy oraz z Hajnówki do Siedlec, będzie miało rozszerzone terminy kursowania, np. pociąg który w tym roku kursował w dni robocze, od nowego roku będzie kursował codziennie – powiedziała Janina Wilczewska, dyrektor Podlaskiego Oddziału POLREGIO.
Zgodnie z wnioskami podróżnych, pociągi kursujące w komunikacji międzynarodowej na trasie Białystok – Kowno, od nowego rozkładu jazdy zyskają dodatkowe postoje na stacji Sidra oraz przystanku osobowym Augustów Port. Pociągi zostały skomunikowane na stacji Białystok z połączeniami dalekobieżnymi PKP Intercity z/w kierunku Warszawy, Łodzi, Krakowa, Opola, Wrocławia, Jeleniej Góry, czy też Szklarskiej Poręby.
Poza wskazanym wydłużeniem dotychczasowego pociągu relacji Białystok – Grajewo do Ełku, nastąpi istotna modyfikacja godzin kursowania innego połączenia na tej trasie. Pociąg odjeżdżający obecnie z Białegostoku o godzinie 12:29, w nowym rozkładzie wyruszy o godzinie 5:12. Z kolei pociąg relacji Ełk – Białystok przyjeżdżający do stacji końcowej na godzinę 13:27, od 9 grudnia br. dotrze do Białegostoku już na godzinę 9:15. Tym samym reaktywowane zostaje przedpołudniowe połączenie Ełku z Białymstokiem cieszące się niegdyś dużą popularnością wśród mieszkańców tej części regionu.
Czytaj także: Jedziecie na Ukrainę? Sprawdźcie, co oznacza wprowadzenie stanu wojennego
Niestety, planowane na 8 grudnia 2018 r. zakończenie prac modernizacyjnych na odcinku Hajnówka – Czeremcha nie jest możliwe. Firmie wykonującej modernizację linii kolejowej nie uda się zakończyć prac w tym terminie. W związku z tym, podróżni będą korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej do 17 grudnia, a ruch pociągów zostanie wznowiony od 18 grudnia 2018 r. Przypominamy, że autobusy komunikacji zastępczej nie obsługują wszystkich przystanków kolejowych położonych na odcinku Hajnówka - Czeremcha. Np. przystanek Witowo został przeniesiony do miejscowości Długi Bród, a w Dobrowodzie autobus zatrzymuje się na tymczasowym przystanku.
Przejazd w autobusach komunikacji zastępczej, oznakowanych logo POLREGIO, odbywa się na podstawie biletów kolejowych. W autobusach nie ma możliwości przewozu rowerów i wózków.