Olszanka. Ktoś zniszczył cmentarz staroobrzędowców. Policja szuka sprawców

i

Autor: Pixabay Olszanka. Ktoś zniszczył cmentarz staroobrzędowców. Policja szuka sprawców

Olszanka. Cmentarz staroobrzędowców zniszczony! Policja szuka sprawców

2021-05-21 10:07

Nieznani sprawcy zniszczyli cmentarz staroobrzędowców we wsi Olszanka koło Sejn (woj. podlaskie). Prokuratura Rejonowa w Sejnach wszczęła śledztwo w tej sprawie. Prokurator rejonowy w Sejnach Rafał Haraburda poinformował PAP, że nieznani sprawcy naruszyli teren cmentarza staroobrzędowego. Sprawca nielegalnie poszerzając drogę w miejscowości Olszanka w gm. Sejny podciął skarpę spod której odsłonięte zostały szczątki ludzkie. O zniszczeniu poinformował Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku. Prokuratura bada sprawę, a policja szuka sprawców.

To pierwszy cmentarz staroobrzędowców, który powstał na tym terenie w XVIII wieku. W sierpniu ubiegłego roku we wsi Białogóry w gm. Giby także znaleziono kilkanaście ludzkich kości na terenie prywatnej działki, gdzie jest zabytkowy cmentarz. Działka ma status rekreacyjno-wypoczynkowy. Latem na posesji właściciele bez zezwolenia rozpoczęli prace budowlane. Właściciele posesji tłumaczyli w specjalnym oświadczeniu, że zamierzali uprzątnąć zaniedbaną działkę. Dlatego rozpoczęli prace porządkowe, polegające na oczyszczeniu działki z karczy, krzaków i starej dzikiej trawy. Przekonywali, że kupując działkę w 2016 roku nie wiedzieli o istnieniu cmentarza.

Prokuratura Rejonowa w Sejnach w lutym postawiła czterem pracownikom budowlanym zarzuty znieważenia miejsc pochówku cmentarza staroobrzędowców. Wszyscy nie przyznali się do winy.

Groby aktorów "Misia". Niezapomniani. Kultowy film Barei ma już 40 lat

Oba cmentarze są wpisane do rejestru zabytków. Za znieważenie zwłok grozi do 2 lat więzienia.

Jak czytamy na stronie staroprawoslawie.pl, staroobrzędowcy to prawosławni chrześcijanie, którzy nie przyjęli cerkiewnej reformy patriarchy Nikona i cara Aleksija Michajłowicza z drugiej połowy XVII wieku, które upodabniała obrzędy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do greckich. Każda zmiana w cerkwi, zgodnie z postanowieniami siedmiu Powszechnych Soborów, jest traktowana u staroobrzędowców jako herezja.