To pierwszy cmentarz staroobrzędowców, który powstał na tym terenie w XVIII wieku. W sierpniu ubiegłego roku we wsi Białogóry w gm. Giby także znaleziono kilkanaście ludzkich kości na terenie prywatnej działki, gdzie jest zabytkowy cmentarz. Działka ma status rekreacyjno-wypoczynkowy. Latem na posesji właściciele bez zezwolenia rozpoczęli prace budowlane. Właściciele posesji tłumaczyli w specjalnym oświadczeniu, że zamierzali uprzątnąć zaniedbaną działkę. Dlatego rozpoczęli prace porządkowe, polegające na oczyszczeniu działki z karczy, krzaków i starej dzikiej trawy. Przekonywali, że kupując działkę w 2016 roku nie wiedzieli o istnieniu cmentarza.
Prokuratura Rejonowa w Sejnach w lutym postawiła czterem pracownikom budowlanym zarzuty znieważenia miejsc pochówku cmentarza staroobrzędowców. Wszyscy nie przyznali się do winy.
Oba cmentarze są wpisane do rejestru zabytków. Za znieważenie zwłok grozi do 2 lat więzienia.
Jak czytamy na stronie staroprawoslawie.pl, staroobrzędowcy to prawosławni chrześcijanie, którzy nie przyjęli cerkiewnej reformy patriarchy Nikona i cara Aleksija Michajłowicza z drugiej połowy XVII wieku, które upodabniała obrzędy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do greckich. Każda zmiana w cerkwi, zgodnie z postanowieniami siedmiu Powszechnych Soborów, jest traktowana u staroobrzędowców jako herezja.