Białogóry. Sprawa znieważenia zwłok. Biegły: była ingerencja w jamy grobowe na dawnym cmentarzu staroobrzędowców

i

Autor: Pixabay Białogóry. Sprawa znieważenia zwłok. Biegły: była ingerencja w jamy grobowe na dawnym cmentarzu staroobrzędowców

Białogóry. Sprawa znieważenia zwłok. Biegły: była ingerencja w jamy grobowe na dawnym cmentarzu staroobrzędowców

2021-02-01 16:34

Jest już opinia archeologiczna w śledztwie o znieważenie zwłok we wsi Białogóry koło Sejn - poinformowała PAP Prokuratura Rejonowa w Sejnach (woj. podlaskie). W miejscu dawnego cmentarza staroobrzędowców w sierpniu ubiegłego roku znaleziono kilkanaście ludzkich kości.

Prokurator rejonowy Rafał Haraburda powiedział, że opinia biegłego z zakresu archeologii wskazuje na to, że nastąpiła ingerencja w jamy grobowe na cmentarzu staroobrzędowców. Dotyczy to kilkunastu grobów. Prokurator dodał, że w następnym tygodniu podejrzewanym zostaną postawione w tej sprawie zarzuty. Doniesienie o popełnieniu przestępstwa złożył w sierpniu Wschodni Kościół Staroobrzędowców. Prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku zbezczeszczenia szczątków ludzkich. Stary cmentarz staroobrzędowców znajduje się na terenie prywatnej działki w Białogórach. Działka ma status rekreacyjno-wypoczynkowy. Latem na posesji rozpoczęto prace budowlane. Wówczas znaleziono tam ludzkie kości.

Policja zabezpieczyła kości. Wykonała również dokumentację fotograficzną dotyczącą ówczesnego stanu cmentarza. Właściciele posesji tłumaczyli w tym czasie w specjalnym oświadczeniu, że zamierzali uprzątnąć zaniedbaną działkę. Dlatego rozpoczęli prace porządkowe, polegające na oczyszczeniu działki z karczy, krzaków i starej dzikiej trawy. Przekonywali, że kupując działkę w 2016 roku nie wiedzieli o istnieniu cmentarza.

Groby gwiazd show Polsatu, TVN i TVP. Tu spoczywają uczestnicy Baru, Big Brothera i Pamiętników z wakacji | Niezapomniani

Jak czytamy w oświadczeniu, działkę kupili w maju 2020 roku. Jak twierdzą, przy samym jeziorze były krzaki, butelki i puszki po alkoholu. "Nikt o nią nie dbał i z niej nie korzystał. Od czasu do czasu wypasane były tam krowy i konie, a wcześniej było tam siane zboże."

- Nigdzie, w żadnych oficjalnych źródłach ani dokumentach, które sprawdzaliśmy i które otrzymaliśmy nie było żadnej wzmianki o rzekomo istniejącym na działce cmentarzysku - czytamy w przesłanym  oświadczeniu. - W warunkach zabudowy działka ma przeznaczenie rekreacyjno-wypoczynkowe. Skoro na nieruchomości znajduje się cmentarz, decyzja o warunkach zabudowy o takiej treści nigdy nie powinna była być wydana.

Czytaj też: Białogóry. Działka na dawnym cmentarzu? Właściciele odpierają zarzuty. "Wylała się na nas fala hejtu”

Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku w swoim stanowisku wysłanym do mediów poinformowała, że cmentarz istnieje w ewidencji zabytków od 1991 roku. Konserwator poinformowała, że właściciel działki otrzymał informację pisemną od PKWZ z kartą ewidencji zabytku i jego lokalizacją.

Za znieważenie zwłok grozi kara więzienia do 2 lat.

Czytaj też: Bili klawiaturą komputerową. Przyjechali z Augustowa do Białegostoku [FOTO]