Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Zapusty w Skansenie już 3 marca. Początek o godzinie 12

i

Autor: Podlaskie Muzeum Wsi Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Zapusty w Skansenie już 3 marca. Początek o godzinie 12

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Zapusty w Skansenie już 3 marca. Początek o godzinie 12

2019-03-01 15:26

Jak dawniej wyglądały zapusty na podlaskiej wsi? Niepowtarzalna okazja do tego, żeby poczuć ich atmosferę nadarzy się w ostatnią niedzielę karnawału.

3 marca w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej odbędą się Zapusty w Skansenie.

Zobacz także: 100 lat temu Białystok odzyskał niepodległość. Białostoczanie w latach międzywojennych [ZDJĘCIA]

Podczas karnawału na wsi ludzie przebierali się za zwierzęta: bociana, niedźwiedzia czy kozę. W tym barwnych korowodzie pojawiały się też postacie „nie z tego świata”: diabeł, anioł, czy śmierć. To wszystko zobaczymy w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Podczas karnawału w skansenie nie może zabraknąć obrzędów towarzyszących wiejskim zapustom. To między innymi skoki przez kłodę. Dawniej kobiety skakały na len, mężczyźni – na owies, żeby rosły wysoko. Innym zwyczajem, przypominającym o zbliżaniu się Wielkiego Postu, jest szorowanie popiołem garnków. Nie może na nich pozostać nawet ślad tłuszczu. Ostatki to czas przejścia z karnawału w Wielki Post, ale też czas oczekiwania na wiosnę. Stąd zwyczaj palenia w tych dniach słomianej kukły, symbolu zimy.

Czytaj także: Premiera nowej piosenki Zenka Martyniuka - "Ja gnam przed siebie" [WIDEO]

Co jeszcze nieodłącznie kojarzy się z Zapustami? Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Bo przecież przez czterdzieści dni trzeba się będzie powstrzymać od tłustych i obfitych potraw. Na Zapustach w Skansenie, jak co roku, będą serwowane karnawałowe przysmaki: pączki i faworki.

Wydarzenie odbędzie się 3 marca w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Początek o godz. 12.

ZOBACZ WIDEO: Wielkopolska: Kardiolog zmarł podczas dyżuru